The Review Of Greek Mythology Performance In The Abdul-Aziz Maqaleh’s Poetry

رسم عیدی دادن هم یکی از رسوم خوب نوروز است که صدیقه خانم خاطراتی از آن در یاد دارد: دادن اسکناس نو از طرف عموجان و عمهجانهایم انگار وظیفهای بود که حتما باید بهجا میآوردند. بیشتر اوقات ، ساکنان تابستانی بی تجربه مکان اشتباهی را برای قرار دادن بوته انتخاب می کنند. از این رو، وی کسانی از آنان را که شایستهتر تشخیص میداد انتخاب مینمود و به هر یک به اندازۀ استعدادش بارهای ابریشم تحویل میداد تا در کشورهای دیگر بفروش رسانند. اما در عین حال، از راههای دریایی نیز هم با کشتیهایی که خود داشتند و هم با کرایه کردن کشتی از کمپانیهای انگلیسی و هلندی، ابریشم و سایر کالاهای ایرانی را به شرق و غرب جهان صادر میکردند.

بدینسان، ارمنیان در تجارت خارجی ابریشم و در داد و ستد با ممالک شرق و غرب جهان آن روز نقش مثبتی داشتند. زیرا پس از غلبۀ تزار روس «آلکسی میخائیلویچ» بر سوئدیها، بازرگانان هلندی، فرانسوی و انگلیسی مستقیم از راه روسیه وارد بازارهای تجاری شرق میشدند. آریانهال برترین تولید کننده انواع ارقام نهال در ایران بیش از 30 نوع گونه مختلف نهال را تولید و عرضه می نماید. بله، آب پرتقال پاستوریزه و بدون هیچ گونه افزودنی گزینه خوبی برای مصارف روزانه مادران باردار است. آب آملا حاوی ترکیبات ضد عفونی کننده است که در آنها می تواند مشکلات معده را کاهش دهد.

از این روى, کودکانى که با نامادرى زندگى مى کنند و کودکانى که به هر دلیلى از مادر جدا مى شوند و در سایه پر مهر مادر نمى آسایند و از آغوش گرم مادر بى بهره اند, در کودکستان, در مدرسه و جامعه, از دیگران باز شناخته مى شوند و از نظر روانى و روحى, دشواریها و گرفتاریهاى بسیار دارند. معبران گفته اند : به عدد هر انگور که خورده بود زخم چوب یاتازیانه بر او زنند و خوردن انگور سفید به وقت خود نعمت و خیر دنیا بود ، بیش از آن که امید دارد و به غیر وقت ، دلیل کند که از دهان خداوند خوب سخن خیری بیرون آید و دلیلش بر حرف و مال بود .

و با این سخن از معشوقة خود می­خواهد تا با نثار زندگی بدو، عشقش را آشکار سازد و نه با تبدیل کردنش به سنگ: الـحبُّ أنْ نَحیا ولیسَ الـحبُّ أنْ نـموتْ/ أمطارُهُ تذیعُ نفسَها للزَّهْرِ/ للنَّدى/ للحَجَر ِالصَّمُوتْ/ لنَملةٍ عاشقةٍ/ لسِربِ عَنکبوتْ/ أشجارُهُ تَعیشُ فی الشَّمسِ،/ وتَهجرُ البیوتْ/ أنغامُهُ تَرفُضُ قاعةَ الرُّعْبِ/ وترفُضُ السُّکُوتْ. در میان ممالک شرقی، بازرگانی ایران با هندوستان بسیار گستردهتر بود و گذشته از ابریشم، اقلام گوناگونی را در بر میگرفت. بــالاترین حــد مجــاز غلظــت کلــر در عــصاره اشــباع خــاک در مــورد مرکبــات ۲۰ میلی اکی والان بر لیتر است.

2. حوزۀ کشورهای غربی: منابع حاکی از آن است که حوزۀ تجارت ارمنیان در ممالک غربی گسترده تر و فعالیتهای آنان در این حوزه بیشتر بوده است. در مقابل صدور ابریشم، بازرگانان ارمنی از ونیز و نواحی دیگر، پول و فلزات قیمتی چون «پیاستر»، «اسکوی طلا» و «سکین» وارد کشور میکردند. همچنین، صدور ابریشم و واردات بیشتر پول و فلزات گرانبها، بر درآمد شاه میافزود و او را در ساماندهی تشکیلات اداری و نظامی و تحقق بخشیدن آرمانهایش یاری میرساند. بر این اساس، باید گفت که در دورۀ مورد بحث، اقتصاد ابریشم در ایران کارکردهای چندگانهای داشت که یکی از آنها توسعه و تکامل صنعت نساجی بود.

اگر فردی در خواب ببیند که با شادی و آرامش در باغ انگور زیبایی قدم می زند و از انگورها می چیند و می خورد نشانه این است که زندگی وی مرفه و سرشار از آرامش و شادی خواهد شد و اگر باغ انگور نیز در خواب متعلق به خواب بیننده باشد وی ثروت و شادی زیادی کسب می کند. در کنار این تجربیات، خصوصیات فردی و سختکوشیشان قرار داشت که آنان را از هر لحاظ برای بازرگانی در سرزمینهای دوردست شایسته تر مینمود. اگر در سینی کاشت چند عدد جوانه کنار هم قرار دارند ، بهتر است ضعیف ترین آن ها را حذف کرده و از بین ببرید .

نکته دیگر اینکه، گرچه انحصار ابریشم و ساماندهی تشکیلات مربوط به آن را در سالهای 1620-1630، دست آورد بزرگی برای شاه میدانند، لیکن برخی پیامدهای منفی آن را نیز نباید از نظر دور داشت. برای اجرای سیاست انحصار، نیازمند به بازرگانان توانمند و کارآزمودهای بود که بتوانند بازارهای نوینی را در ممالک دور دست بیابند و ابریشم تولیدی ایران را در آن بازارها عرضه نمایند. بسیاری از آنان سراسر اروپا را گشته و به مخاطرات بازرگانی در کشور های دور دست آگاهی یافته بودند.

پس از آن که روشن شد احکام دگرگون شونده اى داریم و روشن شد, پژوهشیان, در گستره و تنگناى این دگرگون شونده ها با یکدیگر ناسازگارى دارند, نه در اصل آن. وی از اهالی اصفهان و یکی از بازرگانان عمده در سورات بود که در دهۀ 1660م (1071ق) به مقیاس وسیعی کار تجاری انجام میداد. فیبر زیاد (مانند پوست میوهها یا سبزیجات) در روده میتواند از جذب برخی ویتامینها و مواد معدنی جلوگیری کند، زیرا به عنوان پوششی برای روده عمل میکند، بنابراین بهتر است قبل از مواد غذایی حاوی فیبر از مولتی ویتامین استفاده نکنید. نوشیدنی هایی مانند چای یا قهوه حاوی فلاونوئیدها و ترکیبات دیگری هستند که باعث کاهش جذب برخی از مواد معدنی می شوند.

سپس آرام آرام میزان نوردهی را تغییر داده و آن را زیاد کنید تا مرحله ای که گیاهتان به صورت روزانه حدود ۴ ساعت نور را به شکل مستقیم جذب نماید. اگر مزه آن شما را اذیت کرد آن را با چاشنیهای غذایی مصرف کنید. اسید اسکوربیت همان ویتامین سی است و شما به ندرت کسی را با آلرژی یا حساسیت شدید به این ویتامین پیدا خواهید کرد. این محصول انگور یک محصول متوسط است و مقاومت خوبی در برابر سرما و خشکسالی دارد.

حد مجاز مصرف آهن در گیاهخواران ۱.۸ برابر بیشتر از افراد گوشتخوار است. یکی از بهترین نوع ابریشم تولیدی ایران معروف به «میلانی» بود که در خراسان تولید میشد و بیشتر آن به هندوستان صادر میشد (فلور، 37). گذشته از ابریشم خام، مشتقات آن مانند انواع پارچه های زربفت، شال، البسه، قالی، دیبا و پرنیان و غیره نیز صادر میشدند. این عامل نیز بر اهمیت صدور ابریشم و مبادلۀ آن را به پول نقد دو چندان مینمود. طبق اسناد موجود، وی در این سال موفق به امضای قراردادی با «دوک دو کورلاند» شد که به موجب آن امتیازاتی برای بازرگانان ارمنی دریافت نمود.

در سال 1037ق/1627 «میخائیل رومانف» تزار روس، توسط سفیرش از شاه عباس یکم خواست قراردادی منعقد نماید تا محصولات ابریشم خزر به آن کشور ارسال گردد. اما انحصاری کردن خرید و فروش ابریشم میتوانست از صادرات آن به عثمانی جلوگیری نموده و در نتیجه به لحاظ نظامی به اقتصاد جنگی آن کشور، به عنوان یک دشمن دیرینه ضربه زند. به عنوان سفیر، به منظور ایجاد اتحاد بر ضد ترکان عثمانی و توسعۀ روابط تجاری، به نزد «فیلیپ» پادشاه اسپانیا فرستاد.

او در سال 1080ق/ 1669م، با هدف توسعۀ روابط تجاری، همراه با دیگر تجار ارمنی وارد پاریس شد و در آنجا به منظور پیشبرد اهداف خویش، با خواهر زن «تاورنیه»، بازرگان معروفی که سفرنامهاش را میشناسیم، ازدواج کرد (گلبنگیان، 134، 113-114). دوزاگلی سپس مسافرتهایی نیز به هلند، آلمان، سوئد، لهستان، مسکو و ترکیه نمود. چنان که در دورۀ صفویان متأخر جمعیت جلفا بین 30000 تا 35000 تن بر آورد شد. به مثل، هنگامی که تبریز پایتخت صفویان شده بود، شمار زیادی از ارمنیان در آنجا نیز به تجارت مشغول بودند و از نقاط گوناگون ابریشم و دیگر کالاها را به آن جا وارد و یا از آن جا به نواحی دیگر صادر میکردهاند (سفرنامه های ونیزیان در ایران، 13-412). ارمنیان در زمان شاه تهماسب یکم (حک 930-984) در تجارت با ترکان، ونیزیان و بازرگـانان انگلیسی به رقابت میپرداختند و نسبت به آنان، به دلیل بومی بودن، از شناخت و امکانات بیشتری برخوردار بودند.

در این راستا، خواجه نظر که از بزرگان جامعۀ ارمنی جلفای اصفهان به شمار میرفت، در سال 1030ق/1620م از کمپانی هند شرقی انگلیس تقاضای همکاری برای حمل بازرگانان و کالاهایشان به هندوستان و سورات کـرده بود (سلطانیان، 65). همچنین، بسیاری از ارمنیان در بندر عباس مستقر شده و دارای شبکههای تجاری گسترده ای در سراسر هند و هند و چین شده بودند. زیرا نه تنها شهرهای عثمانی مراکز مهمی برای داد و ستد با اروپائیان و ونیزیان به شمار میرفتند، بلکه نیاز کارگاههای بافندگی آن کشور به ابریشم ایران نیز اجتناب ناپذیر مینمود.

چنین تجربهها و تواناییهایی بود که ارمنیان را در دیدگاه شاه عباس برای بازرگانی خارجی ابریشم در اولویت قرار میداد. بر این اساس،حتی پیش از انحصاری شدن تجارت ابریشم، این کالا جایگاه مهمی در اقتصاد وبازرگانی خارجی ایران یافته بود. روسیه از جملۀ این حوزه بود که بخشی از داد و ستد های تجاری ابریشم در آنجا جریان داشت. مهمترین صادرات ایران به هند ابریشم و کالاهای ابریشمی بود. بخشی از این پارچهها، همراه با دیگر کالاها دوباره در چرخۀ بازرگانی خارجی ایران قرار میگرفت و به دیگر کشورهـا صادر میشد (Du Mans, 180). گذشته از هندوستان، بازرگانی ایران در شرق تا دورترین مناطق آسیا، مانند سیلان، تنکن، جاوه، فیلیپین و جز آن نیز جریان داشت.

دیدگاهتان را بنویسید