۹۰ درصد دریاچه آرالِ ازبکستان خشک شده است – ایسنا

رودخانه کابل و شعبه های بزرگ و کوچک آن، تنها رود افغانستان است که پس از پیوستن به رود سند پاکستان به اقیانوس هند ( آبهای آزاد ) می ریزد . 5- مضاف الیه همیشه اسم است، پس «نشانۀ جمع» میپذیرد؛ اما صفت نمیپذیرد. و به نام «نهر الحسینیه» نام گذاری شده، شعبه ای از رود فرات(River) است، اما ارتباطی با نهر علقمی ندارد. امروزه اثری از نهر علقمی(River) که سابقاً در شرق حرم حضرت ابوالفضل (علیه السلام) جاری بوده، وجود ندارد. در اوستا از این جنگ یاد شده و غیرمستقیم حدود خاک توران تعیین شده است . در فرهنگ شیعه، آب فرات همچون خاک کربلا، نمادی از حادثه عاشورا به شمار میآید؛ از این رو برداشتن کام نوزاد با آب فرات یا تربت حسینی، از روی تبرک رواج دارد.

یگانه عامل حاصلخیزى خاک عراق و جلب جمعیت در جلگه خشک و گرم بین النهرین، دو رود فرات و دجله مىباشد. این رود(River) در بین مسلمانان به خصوص شیعیان محبوبیت زیاد دارد. جایگاه های مهم دینی مسلمانان هم چون کعبه، قبرستان بقیع، مسجد النبی و آرامگاه پیامبر اسلام در این کشور جای دارد. موقعى که دو شعبه قره سو و مراد چاى به هم مىرسند، فرات به دجله نزدیک مىشود ولى مجددا دجله متوجه جنوب شرقى شده و فرات به سمت مغرب مایل مىشود و سپس در نزدیکى خلیج فارس به رود دجله مىپیوندد و از آن پس مجموع این دو رود به نام «شط العرب» خوانده مىشود و به خلیج فارس مىریزد.

6 – پس از فتح مکّه، حضرت محمّد ص چه کردند؟ با همة تلاشهای خصمانهای که برخی برای نابودی آن انجام دادند، اما هنوز علاوه بر سه کشور پارسیزبان ایران، افغانستان و تاجیکستان، دوستداران بسیاری در پهنة گستردهای از جهان،از کاشغر چین تا قاهره و کشورهای بسیار دیگری مانند ازبکستان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، پاکستان، هند، آذربایجان، ترکیه و عراق به زبان فارسی سخن میگویند و بدان مباهات میکنند (ر.ک. منظور از «شاطی الوادی الایمن» که خداوند در قرآن از آن یاد کرده،رود فرات(River) است. از روی پل که گذشتید با فضایی رویایی و فوق العاده روبه رو خواهید شد که دلتان می خواهد ساعت ها بنشینید و به اطراف خود نگاه کنید.

دریاچه چیتگر در شمال پارک جنگلی چیتگر قرار دارد؛ بنابراین اگر برای گشتوگذار در اطراف دریاچه چیتگر برنامه ریزی میکنید، میتوانید با یک تیر دو نشان بزنید و به یکی از زیباترین پارک های جنگلی تهران هم سر بزنید و یک تفریح تمامعیار داشته باشید. هزینه قایقسواری هم بسته به مدل به ازای هر نیم ساعت از ۱۰ هزار تومان تا ۶۰ هزار تومان متغیر است. برای مثال، هزینه قایقسواری بسته به مدل قایق از ۱۰ هزار تومان تا ۶۰ هزار تومان و هزینه اجاره دوچرخه بسته به مدل از ساعتی ۲۰ هزار تا ۵۰ هزار تومان متغییر است. شیرمردان عاشورایى در کربلا، در محرم سال ۶۱ هجرى توسط نیروهاى «ابن زیاد» در محاصره قرار گرفتند و آب به روى اردوگاه امام حسین علیه السلام و اطفال و خیمهها بسته شد.

با ساخت سد سیوند در تنگه بلاغی، در سال 1374، راهِ همان سیلابها هم بسته شد و گلوی بختگان از تشنگی خشکید. بنابراین رایزنی هایی در این جلسه برای عهده دار شدن عاملیت بانک شهر در زمینه اوراق مشارکت انجام شد و با توضیحاتی که مدیرعامل بانک شهر ارائه داد، مقرر شد از ظرفیت ۸ هزار میلیاردی اوراق مشارکت بند «د» تبصره ۵ بودجه سال گذشته، تا سقف ۵ هزار میلیارد تومان به بانک شهر اجازه پذیرش عاملیت دهند و در این راستا مشکل شهرداری تهران و برخی شهرهای دیگر برطرف شد.

ابراهیم بن محمد بن جعفر از پدرش روایت میکند که امام صادق(ع) فرمود: در سال فتح (قیام امام زمان(عج))، آب فرات طغیان خواهد کرد و در کوچههای کوفه خواهد ریخت. دریاچه های یخچالی یا آتشفشانی عمر زیادی ندارند و اکثر آنها بعد از گذشت چندین دههزار سال خشک میشوند. يكي ديگر از جاذبهها و زيبايهاي استان مازندران و شهر رامسر(عروس شهرهاي مازندران)، درياچه سد مجيران یا میجران است. خوشبختانه و يا متاسفانه امكانات رفاهي در كنار اين درياچه وجود ندارد.

سدی که به گفته کارشناسان تهدید جدی بر کشاورزی و محیط زیست عراق و چه بسا ایران در پی دارد. در این نشست کاهش پیامدهای فاجعه دریاچه آرال و بهبود محیط زیست منطقه مورد بررسی قرار گرفت. ↑ محقق ارزگانی، بررسی ریشههای تاریخی تشیع در افغانستان، ۱۳۹۱ش، ص ۱۱۷. کمی قبل از روستای تاریخی کردشت جاده ساحلی از کنار قلعه مخروبه ای می گذرد به نام قلعه «عباس میرزا»؛ این قلعه و متعلقاتش یادگاری هستند از حضور و اقامت عباس میرزا، نایب السلطنه فتحعلی شاه در مجاورت رود ارس. قره برون یا تاسماهی ایران، در حال حاضر گونهای مستقل محسوب میشود، اما پیشتر آن را زیرگونهای از ماهی روس میدانستند.

مدیران قطار آبی میگویند واگنهای مخزن خارجشده از نفت خام، اتانول و سایر خدمات را میتوان به خدمات آب برای کشاورزی کالیفرنیا تبدیل کرد و این یعنی هیچ الزام یا امکان جدیدی برای ایجاد زیرساختهای توسعه این طرح وجود ندارد. علقمی، جدّ ابن عقلمی معروف، این انشعاب از رود فرات(River) را به وجود آورده است. ↑ ابن شهر آشوب، مناقب، ج ۳، ص۳۵۱ به نقل از محدثی، فرهنگ عاشورا، ۱۳۷۶ش، ص۴۴۰. از این رو در فرهنگ شیعه نام این نهر یادآور تشنگى ابا عبداللَّه الحسین علیه السلام و یاران ایشان در روز عاشورا است.

و منظور از «بقعه مبارکه»، کربلاست و منظور از «شجره» حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) (ص) است. پوشش گیاهی سرسبز و اقلیم قشلاقی روستا زیبایی خاصی به این روستا داده و باعث جذب گردشگران به ویژه در فصل بهار و پاییز شده است. حجم آب دریاچه ارومیه در مساحت ۵۸۲۲ کیلومترمربع و با عمق متوسط ۵ / ۴ متر بالغ بر ۳۱میلیاردمترمکعب تخمین زده میشود. دریاچه ارومیه با طول و عرض ۱۴۰ و ۵۵ کیلومتر، دارای ۱۶ متر عمق است. در فاصله بین جلفا تا اصلاندوز که ارس بین کوههای قره داغ و کوههای کشور آذربایجان در جریان است در بعضی نقاط (نزدیکی های روستای قولان) عرض آن از ۲۰ متر هم کمتر میشود؛ در حدود جلفا عرض آن حدود ۳۰ متر و عمق آن ۴ متر است ولی در نزدیکی پلدشت عرض آن در حدود ۹۰ تا ۱۰۰ متر و عمق آن ۲ متر میباشد.

فاصله پرند از شهرهای همجوارش چون تهران، شهریار، کرج، ساوه و قم به ترتیب 35، 20، 40، 75 و 110 کیلومتر است. طول رودخانه فرات تقریبا ۲۹۰۰ کیلومتر است. و طولانی ترین رود(River) در جنوب غربی آسیا است که طول آن 2800 کیلومتر است. فرات، نهر مقدس و بافضیلتى است که طبق روایات، دو ناودان از بهشت بر آن مىریزد و نهرى پربرکت است و کودکى که کامش را با آب فرات بردارند، دوستدار اهل بیت علیهم السلام مىشود.

فرات، رودی است در غرب عراق، به طول تقریبی ۲۹۰۰ کیلومتر، که سرچشمه آن در ارمنستان ترکیه بوده و از دو شاخه «قره سو» و «مرادچای» تشکیل شده است. و فرات به سمت مغرب مایل میشود و سپس در نزدیکی خلیج فارس به رود دجله(River) میپیوندد و از آن پس مجموع این دو رود به خلیج فارس میریزد. رودخانه میسیسیپی در شمال مینه سوتا که در آن دریاچه ایتسکا منشا این رودخانه است و پس از عبور مسافت2,320 مایلی به خلیج مکزیک می ریزد، آغاز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید