یزد شهر سنت و اصالت است

با کوشش مجدانۀ مهرنگار ساسانی چیزی نمیگذرد که شهر یزد را انبوهی از ساختمانهای قابل توجه و چشمنواز در بر میگیرند. ساختمان آرامگاه در نزدیکی رود خشک قرار گرفته و گفته میشود که در دوره دیلمیان ساخته شده است. باغ در سال 1370 به ثبت ملی رسیده و در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است. از جمله تفریحاتی هستند که می توانید در این شهربازی سرپوشیده انجام دهید. بنا به اسناد باقی مانده و داستانهایی که بین مردم محلی در جریان میباشد، این آرامگاه متعلق به بی بی خدیجه اُم عبدالله؛ از فرزندان امام زین العابدین بوده است.

باغ تخت یا باغ پلکانی یا باغ تراسدار در مکان های شیب دار احداث می شود و در آن آب از طریق تراس ها و پله ها در مسیر جریان می یابد. داستانی که از قلب تاریخ سر بر آورده است و به قدری شور و نشاط و هیاهو دارد که میتواند تا قلب مخاطبش جریان پیدا کند چون ناگزیر آنچه از دل برآید لاجرم بر دل نشیند. ساختمان داخلی زیبا این باغ حتی تا الان به صورت کاملا سالم باقی مانده و بازدید از آن میتواند برایتان جذاب باشد.

برای بازدید از جاهای دیدنی اصفهان کلیک کنید. برای بازدید از این جاذبه دیدنی شیراز باید به بلوار هفت تنان در این شهر بروید. از جاذبه های گردشگری نزدیک به آرامگاه شاه شجاع می توان به هفت تنان، حافظیه، دروازه قرآن، باغ جهان نما، آرامگاه خواجو کرمانی اشاره نمود. اگر صرف هزینه برایتان محدودیتی ندارد و میخواهید در یکی از بهترین رستوران های شیراز همه خدمات غذاهای سنتی و بینالمللی، فست فود، کافه و بوفه را تجربه کنید، به رستوران هفت خوان شیراز بروید. در نزدیکی آرامگاه بی بی دختران شیراز رستوران های معروف ترنج، رستوران آستاره، فست فود صدف، سفره خانه سنتی کاهگل و رستوران صوفی وجود دارد.

در این آرامگاه مسیری برای پیاده روی و لذت بردن از آرامش و سکوت پیرامونش وجود دارد. مسجد وکیل از معروف ترین جاهای گردشگری شیراز است که با آرامش و سکوت خود از مسافران شیراز دلبری می کند. در وهله اول شاید بگویید چرا مسجد صورتی؟ فصل تابستان: پس از گذر ماههای فصل بهار، فصل تابستان سر میرسد که گرمای هوا را تا به اندازۀ گرمای مهر و لطف مردم مهربان و خونگرم ساکن در شهر یزد افزایش میدهد. به این معنا که اگر شما در فصل تابستان در شهر یزد باشید و از آش شولی یزدی نوش جان کنید با طعم و حتی رنگ و رویی متفاوت با همین آش در فصل زمستان روبهرو خواهید شد.

امیر میرزا عبدالباقی صوفی سرشناس و صاحب نامی بود که در جنگ چالدران کشته شد. در این چهار ماه هوای شهر یزد نسبت به سایر ماههای سال از سرمای بیشتری برخوردار خواهد بود. سید علی خامنهای -رهبر ایران- لقب سومین حرم اهل بیت در ایران را به این شهر نسبت داد. آن طور که در تاریخ ایران زمین به ثبت رسیده است، در سال ۷۹۵ ه ق امیر تیمور موفق میشود شهر یزد را از غلبۀ آل مظفر خارج کند و سپس این شهر محبوب و دیرینه را به دست یکی از سرکردههای خودش بسپارد.

آرامگاه سیبویه متعلق به نویسنده کتاب معروف در مورد علم صرف و نحو زبان عربی، ابوبشر عمرو بن عثمان بن قنبر البصری میباشد. برای دیدن آن باید به بلوار سیبویه و محله سنگ سیاه در شیراز بروید. برای دیدن آن باید به محله سنگ سیاه شیراز بروید. این مسجد تاریخی که به عنوان یکی از ارزشمندترین جاذبههای گردشگری شیراز شناخته میشود، در طول تاریخ بارها بازسازی شده است. از آنجایی که این زیارتگاه از زمانهای دور به عنوان یکی از جاهای دیدنی شیراز شناخته میشده، در طول تاریخ بسیار مورد توجه قرار گرفته و بازسازی شده است. بسیاری از مردمِ معتقد از امامزاده زنجیری به عنوان یکی از جاهای دیدنی شیراز یاد میکنند.

به گفته بسیاری این آرامگاه یکی از زیباترین مقبرههای شهر شیراز است. از دیگر مکانهای مذهبی شیراز که به عنوان زیباترین مساجد کشور شناخته میشود در دوره زندیه ساخته شده است. دشت ارژن یکی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز در فصل بهار میباشد. بنای این آرامگاه که در سال ۱۳۳۰ ساخته شده در میان یک باغ سرسبز و زیبا قرار گرفته که در فصل بهار با گلهای رنگارنگ پوشیده میشود. همچنین در دوره تیموریان نیز بخشهایی از این بنای تاریخی مورد بازسازی قرار گرفته است.

بنای آرامگاه توسط زکی خان از سرداران دوران زندیه ساخته شده و بسیاری از تزئینات باقی مانده که در این مکان به چشم میآیند، مربوط به آن دوران هستند. پ.ن سوم: جاذبههای گردشگری بسیار در شهر یزد سبب شده است که هر ساله چه از سراسر ایران زمین و چه از اقصا نقاط جهان گردشگران بسیاری به این شهر ناب و تماشایی سفر کنند. گزینه بعدی قطار و اتوبوس است که از بیشتر شهرهای ایران دسترسی زمینی و ریلی به شهر شیراز وجود دارد و گزینه مقرون به صرفه ایست . باغ ارم در خیابانی به همین نام قرار دارد.

با این حال در سالهای دور این کلیسا به نام حضرت مریم نامگذاری شده بوده و افراد معتقد به مسیحیت برای عبادت و راز و نیاز به آن مکان میرفتند. بر اساس مشاهدات و اسناد تاریخی گفته میشود که مسجد نو در بین سالهای 598 تا 615 هجری قمری ساخته شده و در زمانهای قدیم با نام مسجد اتابک شناخته میشده است. زیبایی و شکوه این روزهای باغ تخت شیراز فقط بخشی از شکوه آن در زمانهای قدیم میباشد، چرا که در سالهای اخیر رسیدگیهای لازم و مرمتهای ضروری در آن انجام نشده است.

پیشینه ساخت باغ تخت به قرن پنجم هجری و دوران اتابکان که در این منطقه حکومت میکردند باز میگردد. باغ شاپوری و عمارتی که در آن ساخته شده، از دیدنی های شیراز و یادگار دوران پهلوی اول است که در سال 1315 ساخت آن به پایان رسیده است. در ضمن مقبره شوریده نیز که شاعر معروفی در زمانه خود بوده در نزدیکی سعدی به خاک سپرده است. این مقبره متبرک در مجموعه شاهچراغ شیراز، در همسایگی آرامگاه برادر واقع شده است. یکی از مهمترین جاهای دیدنی شیراز، حافظیه میباشد که مقبره شاعر بزرگ ایرانی، حافظ شیرازی در آنجا قرار دارد.

شهر حافظ و سعدی شیرین سخن به دلیل وجود ابنیه های تاریخی، فرهنگی، طبیعی و مذهبی همیشه مورد توجه توریست ها و جهانگردان بوده است. در ادامه به معرفی گزیده ای از جاذبه های مذهبی شیراز می پردازیم. از دیگر دیدنیهای شیراز که برای افراد مذهبی اهمیت بالایی دارد امامزاده ابراهیم است که گفته میشود فرزند امام موسی کاظم بوده است. این زیارتگاه که یکی از بناهای تاریخی و جاهای دیدنی شیراز است، متعلق به شاه میر علی بن حمزه بن موسی کاظم میباشد. سفر به شیراز با اتوبوس یکی از راههای ارزان برای کاهش هزینههای سفر است؛ هزینه بلیط اتوبوس برای مسیر یک طرفه از تهران به شیراز حدوداً ۱۹۰ هزارتومان برای هر نفر است.

از هتل های لوکس گرفته تا اقامتگاه های سنتی و هتل آپارتمان وهتل های ارزان و.. در خیابان عفیف آباد و کنار بانک ملت هم رستوران سنتی صوفی قرار دارد که انواع غذاهای ایتالیایی و ایرانی را در کنار هم سرو میکند. توکن نام بلیت اعتباری مخصوص شیرازی هاست که قابلیت شارژ مجدد دارد و برای پرداخت بلیت مترو مورد استفاده قرار می گیرد. مسجد نو که امروزه به نام مسجد شهدا نیز شناخته میشود، بعد از مسجد جامع عتیق عنوان دومین مسجد قدیمی شیراز را با خود یدک میکشد.

شیراز مساجد، کلیساها و مراکز آیینی زیادی دارد که نه تنها به عنوان مکانی عبادی به کار می روند، به دلیلی زیبایی تزئینات و عناصر ساختمانی جزو جاذبه های شیراز نیز به شمار می روند. نزدیک بودن آن به مکانهایی مانند ارگ کریم خانی، شاهچراغ و باغ ارم شیراز به عنوان یکی از مزایای اصلی آن به شمار میرود. آرامگاه بی بی دختران به مکان های دیدنی شیراز مانند: مسجد ایلخانی، خانه فروغ الملک، خانه تاریخی منطقی نژاد، حمام وکیل و سرای مشیر نزدیک است. از دیگر دلایل شهرت باغ ملی قرار گرفتن آن روبروی حافظیه و نزدیک بودن آن به چند اثر تاریخی مهم شهر شیراز میباشد.

کلیسای ارامنه شیراز سالهاست که هیچ عبادت کنندهای ندارد و از سوی دیگر معماری آن نیز به سایر کلیساهای کشورمان شبیه نیست. باغ بسیار زیبا معماری منحصر به فردی دارد که در نگاه اول قطعا توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. استفاده از معماری قاجاری برای بخشهای مختلف و تزئینات قطعا هر بینندهای را به خود خیره خواهد کرد. معماری مسجد وکیل شیراز بسیار جذاب و تزئینات استفاده شده در آن بسیار زیبا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید