یزد شهر سنت و اصالت است

اگر علاقه دارید و کنجکاو هستید که آتشکدهها را از نزدیک ببینید کافی است به شهر یزد سفر کنید. وب سایت استیل البرز این افتخار را دارد که همه اطلاعات مورد نیاز و البته کامل درباره انواع هودها و تنوع و گستردگی را در اختیار مشتریان خود قرار میدهد و این امکان را برای شما فراهم میکند تا مدلهای متنوع این محصول را بررسی و مقایسه کنید. از تمام افراد خانوادۀ عنایت سلطان تنها خواهرزادههای او یعنی مؤمن خان و محمدتقی خان جان سالم به در بردند و باقی افراد همه جان به جان آفرین تسلیم کردند و به دست اشرف افغان و مزدوران او به قتل رسیدند.

پ.ن: علاوه بر موارد ذکر شده در حوالی شهر یزد چندین و چند کویر جذاب و دلربا وجود دارند که هر ساله تعداد بسیار زیادی از گردشگران را به خود فرا میخوانند. پ.ن: بدون شک بسیار احساسبرانگیز و جذاب خواهد بود این اتفاق خجسته که در خاکی قدم برداریم که هزاران سال پیش از ما نیز رونق و شکوه داشته است و تعداد بسیار زیادی از مردم در آن خانه داشتهاند و زندگی میکردهاند. پ.ن: زبان فارسی میانه به دوران اشکانیان بر میگردد. بیشترین تعداد دخمهها، بیشترین تعداد آتشکدهها و همچنین بیشترین تعداد آثار شاهکارهای معماری، که از دوران صفوی به یادگار باقی ماندهاند، در این شهر اصیل به چشم میخورند.

همچنین شاید این سختگیری همراه با خرابی برخی از ابنیۀ مذهبی نیز همراه بوده است که در این صورت میتوان گفت ابنیۀ تاریخی مهم و ارزشمندی در طی این ماجرا از دست رفتهاند. اما شاید بهترین زمان برای سفر به شهر محبوب یزد فصلهای بهار و پاییز باشند که با اعتدال بهاری و اعتدال زمستانی همراه هستند، نه فصل تابستان و نه زمستان. اما در کنار زبان پارسی که تمام ساکنان این شهر بزرگ به آن مسلط هستند زرتشتیان به زبان بهدینی یا به عبارتی دیگر زبان گَورونی یا دری زرتشتی نیز تسلط دارند و آیینها و مراسم خاص زرتشتی را با زبان مخصوص خود برگزار میکنند.

برای مثال اوایل پاییز که با جشن بزرگ مهرگان همراه باشد یا بهمن ماه که با جشن سپندارمذگان همراه باشد یا شاید هم در حوالی عید نوروز که با مراسم خاص چهارشنبهسوری و عید نوروز و غیره زیباتر شود. ارده به خودی خود شیرین نیست اما برای صبحانه همراه عسل مرغوب یا شیرۀ انگور و خرما و توت مصرف میشود. شاید تمام انواع این غذاها را نتوانید در رستورانهای دایر در شهر یزد بچشید، اما بدون شک اگر دستور پخت این غذاها را بدانید در سوئیت در یزد امکان پخت این غذاهای وسوسهبرانگیز را خواهید داشت.

یکی دیگر از غذاهای سنتی و خوشمزه که در شهر اصیل و تماشایی یزد از محبوبیت و شهرت خاصی برخوردار است با نام قیمه یزدی شناخته میشود. مهمترین مرکز تولید ارده شهرستان اردکان است که یکی از شهرستانهای استان یزد به شمار میرود. بزرگترین و مهمترین صنایع در کشور پهناور ایران در شهر یزد به فعالیت میپردازند. در تمام شهرهای ایران زمین مهمترین بنا مسجد جامع آن شهر است. مثل سیاوشگرد، شهری که سیاوش بنا میکند یا یزدانگرد؛ شهری که بهرام گور بنا میکند.

ضمن اینکه بازرگانان و تجار حتی برای رسیدن به شهری مثل اصفهان نیز مجبور بودند از همین مسیر عبور کنند. از دیدار هر نقش و نگاری که بر هر قسمت از این مسجد باشکوه نگاشته شده است لذت ببریم و از این ثروت عظیم درست مثل چشمهایمان محافظت کنیم تا این یادگار ارزنده بعد از ما به آیندگان این مرز و بوم نیز برسد و برای آنها نیز مایۀ افتخار و غرور ملی باشد. آیین نخلبرداری به سیدالشهدا تعلق دارد و هر سال در روز عاشورا برگزار میشود.

طبق اسناد تاریخی موجود این مکان با همت تعدادی از زرتشتیان ایرانی و سرمایه فردی زرتشتی به نام همابائی در زمینی موقوفی به نام اردشیر مهران رستم امانت ساخته شده است. یکی از انواع صنایع دستی اصیل ایرانی که از گذشتههای بسیار دور زینتبخش خانههای ایرانی بوده و هست و به حتم خواهد بود ترمه است. شهر اصیل و تماشایی یزد یکی از آن مقاصد سفر است که به هیچ عنوان نباید از آن دست خالی برگردید. در این دوره از تاریخ ابریشم و سایر منسوجات ایرانی شهرت و آوازۀ بسیار قابل توجهی در بازارهای اروپایی به دست آوردند.

بنابراین یکی دیگر از انواع سوغاتی که میتوانید از شهر یزد با خود به ارمغان ببرید انواع زیراندازهای باشکوه ایرانی و به ویژه یزدی است. در واقع این جشن میتواند دو جنبه داشته باشد یکی آیینی و مذهبی و دیگر در ارتباط با طبیعت و تغییر فصل. این زورخانۀ تماشایی در میدان امیر چخماق واقع شده است. شهر اصیل و تماشایی یزد از پیشینهای طولانی و پر شاخ و برگ برخوردار است. البته ناگفته نماند که انگار چنگیزخان نیز از حمله و خونریزی سیر شده بوده است که بر سر پیمان خود باقی مانده و از شهر بزرگ یزد به سلامت گذشته است.

به صورتی که هر سال در موعد برگزاری مراسم نخلبرداری، گردشگران خارجی خودشان را به شهر یزد میرسانند تا بتوانند در این مراسم بزرگ شرکت داشته باشند. دوربودن این شهر از شهر بزرگ بغداد و خراسان بزرگ سبب شد که زرتشتیان از سایر شهرها به شهر یزد مهاجرت کنند. آنچه سبب ایجاد تمایز و تفاوت میان قیمه یزدی با قیمهای که در سراسر ایران زمین طبخ میشود، استفاده از نخود به جای لپه است. رواج طب سنتی در شهر یزد سبب شده است که این شهر به عنوان مرکز فعالی در جهت کِشت و تولید و ارائۀ انواع و اقسام گیاهان دارویی نیز شناخته شود.

اما در این شهر قشنگ چند جاذبۀ ناب وجود دارند که در مقایسه با سایر اماکن از شهرت و محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. ارزانترین بیمه تکمیلی میتواند گزینه دیگری در انتخاب بیمه تکمیلی گروهی و یا انفرادی باشد، اما این مورد را فراموش نکنید که ارزانترین بیمه، کاملترین بیمه از لحاظ پوشش دهی نبوده و در بیمه نامههای تکمیلی اگر شما حق بیمه کمتری پرداخت کنید بالتبع سقف پوشش کمتری هم خواهید داشت. پوشش دندانپزشکی بیمه تکمیلی انفرادی سامان : تا سقف ۱ میلیون تومان می باشد. آیا بیمه تکمیلی انفرادی فوری وجود دارد؟

آیا میدانستید که اولین شهری که صاحب بانک شد شهر یزد بوده است؟ بهرام گور پس از سفر خود به خراسان بلافاصله دستور ساخت شهری شایسته را صادر میکند و آن شهر را یزدان مینامد. و پس از او نیز میرزا شفیع حاکم شهر یزد شد. از قضا بیماری او التیام پیدا میکند و اندکی بهبود مییابد. حضور کویر و تالاب در کنار هم تصویری ناب و منحصر به فرد از طبیعت را نقش زده است که دیدار از آن بسیار ارزشمند و باشکوه در نظر جلوه میکند. در این شهر به هیچ وجه نشانهای از نفاق و خودبینی نخواهید دید.

این آیین کهن در واقع از جملۀ مراسم مذهبی به شمار میرود و به قدری اصالت و محبوبیت دارد که شهرتی جهانی یافته است. این تفاوت در رنگ و رو و در طعم به خاطر استفاده از مواد اولیۀ مختلف برای طبخ این آش در فصل تابستان در مقایسه با فصل زمستان است. توصیۀ اکید میزبون به این دسته از افراد تشنۀ دانستن و تجربیات منحصر به فرد سفر به شهر هزار رنگ یزد است. این نانها هر کدام در طعم و مزه، متفاوت و منحصر به فرد خواهند بود و با نوش جان کردن هر کدام از انواع این نانها زیر دندان خود طعمی دلپذیر، خاص و به یاد ماندنی را تجربه خواهید کرد.

در سفر به شهر اصیل و تماشایی یزد فرصت تجربۀ نوع متفاوتی از صبحانه را خواهید یافت. در شهر یزد آداب و رسوم، با شکوهی هرچه بیشتر برگزار میشود. اگر در کوچههای شهر یزد قدم زده باشید و اگر بوی کاهگل جاری در این کوچهها را استشمام کرده باشید بدون شک تأیید خواهید کرد که جنس این کوچهها و این راهها و این بناها با جنس سایر محلهها در شهرهای دیگر ایران باشکوه بسیار متفاوت است.

در ادامه با میزبون همراه باشید تا با ذکر جزئیات تمام از سوغات این شهر باشکوه بخوانید. البته اگر ساکن شهرهای مرکزی ایران زمین باشید با این گرمای شدید آشنا خواهید بود و برای تحمل آن دچار مشکلی نخواهید شد. برخی از زرتشتیان ساکن یزد در ابتدا با تبدیل شدن این مکان به مکانی گردشگری مخالف بودند، زیرا بر این عقیده بودند که ورود گردشگران میتواند آرامش نیایشگران را بر هم زده و پاکیزگی مکان را نیز از بین ببرد.

محمدتقی خان نیز در دورۀ حکومت قاجار حکومت یزد را بر عهده داشت. روزگار اینچنین سپری شد تا اینکه شاه طهماسب صفوی به حکومت رسید. دیگر اینکه شهر اصیل یزد به عنوان نمونۀ باشکوهی از رابطه و تعامل برقرارشده در میان انسان و محیط زیست که میتواند نمایانگر شکوه یک فرهنگ باشد، شناخته شده است. فرش ستارۀ کویر یزد در سراسر جهان از شهرتی فراگیر بهره دارد. شاید جالب باشد بدانید که در گذشتههای خیلی خیلی دور، یعنی در ایران باستان، آن طور که از شواهد پیداست، شهرها را با پسوند گرد همراه میکردهاند.

دیدگاهتان را بنویسید