گوسفند نژاد رومانف (Romanov)

این منطقه یکی از مناطق حواشی شهر است که کار مردم آن عمدتاً نگهداری گاومیش است. اگر بخواهیم معروفترین گاوهای شیری که قابلیت وزن گیری بالایی نیز دارند را نام ببریم، بدون شک گاو هولشتاین یکی از گزینههایی است که باید در لیست نامبردهها باشد. گاو هلشتاین در دسته گاوهای سنگین وزن شیری قرار دارد که علاوه بر استعداد بالا در وزن گیری، در تولید شیر نیز بسیار فعال میباشد و میتواند روزانه مقدار شیری زیادی را تولید نماید. خاستگاه اصلی این نژاد را میتوان منطقه تالش دانست، که علاوه بر این منطقه اکنون در سایر مناطقی نظیر بخشهای دیگر استان گیلان تا استان اردبیل نیز پرورش داده میشود.

مرکز پرورش این نژاد استان فریسلند واقع در شمال هلند بوده و از جمله پرشیر ترین نژادهای دنیا به شمار می آید. محل اصلی پراکنش این نژاد گاو در تالش است که البته در بخش های دیگر استان گیلان تا استان اردبیل نیز به صورت پراکنده پرورش داده می شود. از علایم مشخصه این نژاد کاکلی افشانی است که بر روی فرق سر پرنده دیده میشود و پرهای آن به طرف جلو قرار گرفته است. رنگ گاو نژاد تالشی: اغلب به رنگ سیاه تا قرمز آجری دیده می شود و البته گاهی نیز به رنگ زرد و سفید آهویی دیده شده است.

همچنین گوشت خام این حیوان، بسیار لطیف و آبدار می باشد، اما به محض پخته شدن تلخ و سفت خواهد شد. رنگ گاو فرژین هلندی سفید و سیاه است و ساق پا و دم آن سفید رنگ است اما گاو هلشتاین فریژن دارای درصد ترکیب متفاوتی است و برخی اوقات حتی ترکیب رنگ سیاه و سفید یا سیاه یکدست می باشد. همانطور که گفته شد برخی از اندیشه های مهرپرستی باستانی ایران در شاهنامه فردوسی نیز، وارد شده است. مهرپرستی اثراتی از افسانه ایران باستان را در مورد گاو نخستین حفظ کرده است.

انواع نژاد گاوها میتوانند در تولید شیر مورد نیاز انسان برای مصرف و حتی تولید گوشت با کیفیت نقش موثری داشته باشند و بخش بزرگی از این نیازها را برطرف نمایند و حتی در صورت ذبح نیز چرم و پوست آنها در مصارف مختلف مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به اینکه تنها درصد بسیار کمی در حدود 1 الی 2 درصد از گاوها قادر به دوقلوزایی هستند، بنابراین انتظار چند قلوزایی از گاوها در نژادهای مختلف از جمله انواع گاو ایرانی بسیار کم است و بیشتر تمرکز روی تولید شیر و گوشت میباشد. برای اطلاع از قیمت گاو آهن و همچنین آشنایی با انواع دستگاه ها و ماشین آلات صنعت کشاورزی با وبسایت ویترین نت همراه شوید.

بازوی پایینی سمت راست تراکتور با باز کردن پیچ سر بازوی رابط آن قدر پایین برده می شود تا مطابق بین طرف راست گاو آهن قرار گیرد. زاویه برش: زاویهای که قاعده بشقابها با راستای پیشروی تشکیل می دهد را زاویه برش گویند که این زاویه بین 42 تا 45 درجه می باشد. رنگ پرهای آنکونا سیاه است و در انتهای آن نوارهای سفیدی وجود دارد که به آن نمایا لکه دار میدهد.

قوچ رومانف از زمان بلوغ زودرس خود (۱۰ تا ۲۰ هفته) در تمامی فصول آماده و قادر به جفتگیری میباشد و توانایی باردارسازی ۶۰ تا ۷۰ میش را دارا میباشد. معمولا در طول هفته مراسم سنت فرمین یک روز را انتخاب و در آن روز این جشن یا رویداد برگزار می شود. در آیین هندو معتقدند برهما گاو و برهمن را در یک روز آفرید و به این جهت از خوردن گوشت آن خود داری می شود.

گاوها به طور متوسط در هر دوره شیردهی 1477 کیلوگرم ( 4.77 درصد چربی) شیر تولید می کنند و میزان افزایش وزن روزانه شان تقریبا 904 گرم است. این گاوها به دلیل اینکه حداقل 10 برابر گاوهای بومی شیر میدهند برای پرورشدهندگان جذابیت بیشتری دارد و آن طور که برآورد میشود هزینه سالانه نگهداری و پرورش هر راس از این گاو سالانه بیش از هفت میلیون تومان می شود. وزنی حدود ۵ کیلوگرم را دارند و در سال حدود ۱۲۰ تخم می گذراند که بستگی به شرایط محیطی و تغذیه ای ممکن است کم و زیاد شود.

نکته جالب در مورد گاومیشان هندی این است که شکارچیان طبیعی آن ها تنها می توانند ببر ها به صورت گروهی، و تمساح های نر بالا ۵۰ سال باشند. بخشی از ویژگیهایی که ذبیحالله صفا و سیروس شمیسا در مورد حماسههای طبیعی ذکر کردهاند، در مورد حماسة تاریخی و مصنوع شاهکار صدق میکند. این در حالی است که اصل این مراسم به این صورت بوده است که گاو ها از بیرون شهر به داخل شهر رها و دوانده می شدند و به سمت رینگ های گاو بازی برای مبارزه کشانده می شدند و اینکه چه زمانی مردم شروع به دویدن در مقابل گاو ها می کردند و یا از کجا دویدن آنها شروع می شد هنوز مشخص نیست.

در مقایسه هلشتاین فریژن دارای درصد ترکیبی متفاوتی است و گاهی اوقات به رنگ کاملا سیاه نیز دیده میشود. احتمال دوقلوزائی در گاو ۲-۱ درصد میباشد. میزان تولید متوسط شیر در این نژاد به صورت روزانه حدود 34 کیلوگرم میباشد. وزن این مرغ ها به بیشتر از 2 کیلو نمیرسد و وزن گیری پایینی دارند، مصارف زینتی و درمانی این گونه پر رونق است. به طور کلی همانطور که گفته شد، از کولتیواتور برای از بین بردن علف های هرز در میان ردیف های کاشت و یا در زمین های فاقد محصول استفاده می شود. گاو نژاد تالشی به طور متوسط در هر دوره شیردهی 645 کیلوگرم (5 درصد چربی) شیر تولید می کند.

در ایل بختیاری نیز با وجود این که آهنگران/غربت بیشتر وسایل آهنی مورد نیاز بختیاریها از جمله تیغه های آهنی خیش را می سازد بختیاریها به آهنگر/غربت زن نمی دهند(کریمی، ص ۵۷-۵۸). در مورد گاومیش های ایرانی (منطقه آذربایجان و مازندران) سن بلوغ حدود 30 ماهگی است که با اجرای یک برنامه تغذیه ای مناسب میتوان آن را کاهش داد. خصوصیات: اطلاعات کمی در مورد این نژاد وجود دارد، نام این نژاد از دو کلمه «آیامی» و «سیمانی» مشتق شده است که واژه اول در زبان اندونزیایی بر مرغ اطلاق می گردد و واژه دوم نام دهکده ای در نزدیکی شهر سولو، مرکز جزیره جاوه می باشد.

در ایران 6 نژاد شاخص گاو وجود دارد. همچنین، از قسمتی از آن که بر زمین ریخت، گیاهان متعدد رست.” (کرتیس، ۱۳۸۱ :۱۱ و ۲۰) از این روست که؛ “گاو در اساطیر ایران نماد ماه شناخته می شود. از بدن قربانی در حال مرگ همه سبزی ها و گیاهان سودمند به وجود آمد و زمین از سبزه پوشیده شد. اگر جز افرادی هستید که به مسابقات گاوبازی علاقه دارید و میخواهید در مراسم یک هفتهای شرکت کنید. پر نفس کردن جوجه لاری یکی از این روش ها می باشد به اینگونه که در ابتدا باید سعی کنید که یک روز در میان آن را در میدان به سرعت به حرکت اجبار کنید و باید به صورت صعودی قدرت تنفس و آمادگی جسمانی خروس لاری افزایش یابد و بهتر است در این حالت تمرین، از غذا های مقوی و پرانرژی برای خروس استفاده شود تا استرس دور شده و بدن آن به خوبی ادامه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید