چرا به دریاچه خزر دریا گفته میشود – ❤️ اسک 98

دکتر فریبرز منصور قناعی با بیان اینکه آمارهای کشوری هم از افزایش سرطان روده در ایران حکایت دارد افزود: سالانه 4هزار مورد سرطان روده در کشور شناسایی می شود و 7هزار نفر هم در سال، بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند. دکتر افشین شفقی فوق تخصص گوارش مهم ترین دلایل شیوع سرطان روده در گیلان را کم تحرکی، مصرف فست فود و غذاهای پرچرب و کم فیبر، اضافه وزن و چاقی و مصرف سیگار و تریاک می داند و می گوید: علائم سرطان روده بر اساس محل تشکیل تومور متفاوت است.

او با اشاره به اینکه سرطان های گوارشی در صدر جدول انواع سرطان های گیلان قرار دارد گفت: برخلاف سرطان مری که شیوع آن در سال های اخیر کمتر شده و درصد ابتلا به سرطان معده هم تقریبا در یک سطح باقی مانده، سرطان روده در حال پیشی گرفتن از بقیه سرطان های گوارشی است. که رود ارس وارتفاعات سهند وسبلان حدشمالی و شرقی ،دره سفید رود و کوه های کردستان حد جنوب شرقی و جنوبی و کوه های مرزی عراق حد غربی آن را تشکیل می دهد. در خزر میانه و جنوبی بیشترین غلظت اکسیژن به مناطق ساحلی کم عمق و سواحل پیش از رودخانه ها اختصاص می یابد ، به استثنای آلوده ترین مناطق دریا (خلیج باکو ، منطقه سومگیت و غیره).

فیتوپلانکتونهای ساکن در این دریاچه بهعنوان یک فیلتر بیولوژیکی عمل میکنند و به همین دلیل آب موجود در اینجا حاوی اکسیژن زیادی است که باعث میشود آب دریاچه، زنده و شفاف باشد. هرچند که تو مسیر رسیدن به دریاچه خطر گذر از جنگل و احتمال مواجه با حیوانات وحشی وجود داره، اما افراد بسیاری به اینجا اومدن. برای رسیدن به روستای گردشگری پامنار و اسلام آباد در کنار سد دز، بایستی راه شهیون (shehyoon) را پیش بگیرید و بعد از گذشتن از بیشه بزان و قبل از بازارگه به سمت چپ به سمت روستاهای اسلام آباد و پامنار بروید.

روش های زیادی برای بهبود زندگی شما بعد از رویاهای حاوی دریاچه وجود دارد. در حالی که برخی از مردم با علت و نشانه های سرطان روده چندان آشنا نیستند و خبری از افزایش دو برابری آمارهای سرطان روده و راهکارهای پیشگیری از آن ندارند، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان از توزیع سالانه 3هزار بروشور و نصب بنر در گیلان خبر می دهد و می گوید: افزون بر این برای بهبود شیوه زندگی و جلوگیری از ابتلا به سرطان های گوارشی از جمله سرطان روده، اصلاح شیوه های تغذیه و سبک زندگی از طریق پزشکان خانواده و بهورزان در خانه های بهداشت روستایی و شبکه های بهداشت و درمان شهری پی گرفته می شود.

مواد و روشها: مطالعه حاضر مطالعهای مقطعی و مبتنی بر جمعیت است که بر روی 18180 فرد بالای 15 سال در شمال و شرق استان تهران در فاصله سالهای 86-1385اجرا شده است. وی با بیان اینکه در حال حاضر برخلاف گذشته به علت استفاده از روش های درمانی جدید و تشخیص زودهنگام سرطان روده، این بیماری بهتر کنترل می شود گفت: مبتلایان به سرطان روده برخلاف قبل، 3تا5 سال بیشتر زنده می مانند و هر سال آمارشان به فهرست آمار بیمارانی که تازه دچار این بیماری می شوند، اضافه می شود و آمارها بالا می رود؛ این درحالی است که در گذشته این گونه نبود و بیشتر بیماران در مراحل پایانی بیماری به پزشک مراجعه می کردند و مدت زیادی هم زنده نمی ماندند و بیشترین آمار ابتلا به سرطان روده، مربوط به کسانی بود که در همان سال دچار سرطان روده شده بودند.

به طور کلی این برج دارای 17 طبقه است که 11 طبقه از آن مسکونی و الباقی مربوط به لابی و مشاعات دیگر ساختمان است. علت نامگذاری این دریاچه به عنوان ارواح، علاوه بر فضای وهمآلود این دریاچه؛ مربوط به مهالود بودن آن نیز میشود. من اینطور تعبیر می کنم که درست است که ملت از دست پادشاه و از دست روحانی زمان ساسانیان به تنگ آمده و خود زمینه ورود اعراب به ایران را فراهم نمود ولی در باطن می بینید که اتفاقات و عکس العمل هائی پیدا شده که همان اعراب را که بر ایران استیلا پیدا کردند را نیز نفی کردند.

با وجود اختلاف آمارها، آنچه که همه مسئولان دانشگاه علوم پزشکی و پزشکان متخصص گوارش در خصوص آن هم عقیده اند این است که اگر چه آمار ابتلا به برخی سرطان ها از جمله سرطان روده نسبت به گذشته در کشور و گیلان افزایش یافته اما “جا افتادن این باور که در ایران سونامی سرطان به راه افتاده و گیلان سردمدار آن است، درست نیست”؛ چرا که براساس اعلام وزارت بهداشت، آمار ابتلا به سرطان در کشورمان 24نفر کمتر از میانگین جهانی است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز گیلان؛ امسال هفته “سلامت گوارش” را در حالی پشت سر گذاشتیم که آمارها و بررسی های متخصصان حوزه گوارش در گیلان، حکایت از افزایش 2برابری سرطان روده در این استان دارد؛ اگر چه این آمار از سوی برخی از مسئولان بیش از این اعلام شده است.

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ابتلا به بیماری سرطان روده در گیلان را 12مورد در هر 100هزار نفر اعلام می کند، در حالی که این آمار از سوی تنها مرکز تحقیقات گوارش و کبد استان 8 در هر 100هزار نفر جمعیت اعلام می شود. رییس مرکز تحقیقات گوارش و کبد گیلان با بیان اینکه این مرکز تجهیزات، نیروی انسانی و آمادگی لازم را برای اجرای طرح های غربالگری در مورد انواع سرطان های گوارشی از جمله سرطان روده دارد گفت: نبود همکاری و هماهنگی لازم برای انجام غربالگری، مهم ترین مانع مسیر پیشگیری و درمان سرطان روده در گیلان است.

دکتر نور صالحی از اجرای نظام ارجاع الکترونیک که گامی برای سرعت روند تشخیص زودهنگام و درمان انواع بیماری های غیرواگیر از جمله سرطان روده است، در 9شهرستان استان خبر داد و گفت: در این طرح که در آن پرونده الکترونیک بیماران از مرحله تشخیص تا درمان از طریق پزشک خانواده به پزشکان متخصص و از آنجا هم به مراکز درمانی ارجاع داده می شود، تا پایان سال در 7شهرستان باقی مانده اجرا خواهد شد و بر این اساس در زمینه شناسایی علائم اولیه قابل پیشگیری و تشخیص زودهنگام و درمان سرطان گام های خوبی برداشته خواهد شد.

دکتر افشین شفقی افزود: کسانی که سابقه بیماری سرطان روده در بستگان درجه یک خود دارند، از 50سالگی باید هر سال افزون بر معاینه، آزمایش تشخیص خون مخفی و در صورت نیاز کلونوسکوپی انجام دهند؛ چرا که احتمال ابتلای این افراد به سرطان روده دو برابر دیگران است. مسوول دفتر نماینده ولی فقیه در سپاه ناحیه پلدختر گفت: سدسازی در رودخانه کشکان نیاز به مطالبهگری دارد که تحقق این امر میتواند تا حدود زیادی در شهرستان ایجاد اشتغال کند. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه انجام شیمی درمانی سرپائی و بستری در بیمارستان های دولتی و انجام رادیوتراپی در بیمارستان رازی برای بیماران مبتلا به سرطان روده رایگان است گفت: به داروهای ایرانی شیمی درمانی بین 50 تا 100 درصد یارانه تعلق می گیرد.

رییس تنها مرکز تحقیقات گوارش و کبد گیلان اگرچه با معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در خصوص پایین بودن آمار مبتلایان به سرطان در ایران نسبت به میانگین جهانی موافق است اما در عین حال معتقد است گیلان در زمینه ابتلا به برخی سرطانها از جمله سرطان روده بزرگ، روی شیب تند افزایشی قرار گرفته؛ بطوری که در 15سال گذشته، میزان بروز سرطان روده در گیلان 2برابر شده است. این وریدها نیز بهم پیوسته، ورید باب را بوجود میآورند که مواد جذب شده را به کبد میرساند. این در شرایطی است که بارش ها از اول مهر تا ۱۳ فروردین در حوزه دریاچه ارومیه نسبت به سال قبل ۱۸ میلی متر کاهش داشته است.

کاهش مصرف لبنیات در بسیاری از بیماران باعث بهبود علائمی مانند اسهال، درد شکم و نفخ میشود. در شرایطی که این عدم تعادل ها در معده آغاز می شوند، در بسیاری مواقع به بخش های دیگر بدن، از جمله دهان نقل مکان می کنند. این فوق تخصص گوارش با بیان اینکه نشانه های سرطان روده بزرگ در برخی مواقع مخفی است گفت: برای مثال اگر تومور در سمت راست روده بزرگ تشکیل شده باشد، خونریزی به تدریج و خون بصورت مخفی در مدفوع وجود دارد که قابل مشاهده نیست. وی البته به این موضوع هم اذعان دارد که در برخی مواقع سرطان روده بزرگ در مراحل اولیه علائمی از خود نشان نمی دهد که طرح غربالگری می تواند در تشخیص این دست بیماری ها تاثیرگذار باشد.

دکتر محمد عباسی در تشریح این موضوع افزود : شاید تا 15سال پیش از هر 10نفر در گیلان فقط یک تا 2نفر برای پایش سلامت روده های شان، کلونوسکوپی که یکی از شیوه های اصولی تشخیص سرطان روده است، انجام می دادند و خیلی ها از بیماری شان خبر نداشتند و حتی تا مراحل پیشرفته و پایانی این بیماری هم در فهرست آمار مبتلایان به سرطان روده قرار نمی گرفتند؛ این درحالی است که حالا از هر 10نفر دست کم 7تا8 نفر کلونوسکوپی انجام می دهند و بر این اساس هر چقدر جامعه هدف بیشتر باشد، افراد بیشتری بیماری شان تشخیص داده می شود و به همان میزان هم آمار ابتلا به سرطان بیشتر خواهد بود.

برخی از پزشکان متخصص و فوق تخصص گوارش در گیلان هم با استناد به پرونده های پزشکی، بر افزایش آمار مبتلایان به سرطان روده در استان تاکید دارند. او با بیان اینکه منشا همه سرطان های روده بزرگ از پولیپ است گفت : پولیپ ها ضایعاتی هستند که گاه زمینه ارثی دارند و گاه بر اثر شرایط و سبک زندگی بوجود می آیند. باکتری های مفید روده مسئول حفظ سلامت دستگاه گوارش هستند، ضمن این که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند و حتی بر نحوه عملکرد مغز نیز تاثیر می گذارند. تشخیص سندرم روده تحریکپذیر با استفاده از پرسشنامهای استاندارد بر اساس معیارهای رم 3 صورت گرفت.

این مطالعه با هدف بررسی شیوع سندرم روده تحریکپذیر و با استفاده از پرسشنامهای استاندارد در جمعیت استان تهران طرح ریزی و اجرا شده است. دکتر شفقی به تجربه برخی از کشورها از جمله آمریکا که سرطان روده دومین علت شایع مرگ ناشی از سرطان ریه در آن است هم اشاره کرد و گفت: آمارها نشان می دهد شیوع سرطان روده در آمریکا در 25سال گذشته به علت انجام غربالگری تا 25درصد کاهش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید