ویتامین D در گاو شیری؛ وظایف و نیازها

اگر قطری ها قبل از انجام یک کار، درباره آن مطالعه کافی کرده و یک ژنتیک برتر یا یک نژاد اصیل گاوی مثل «هُلِشتاین» و نه دو رگه را از کشورهایی مثل کانادا یا آمریکا وارد کرده باشند، ایرادی ندارد. دکتر آرمین توحیدی در گفتگو با خبرنگار مهر، انجمن هلشتاین ایران را یکی از انجمنهای علمی زیر بخش دامپروری کشور دانست که عضو فدراسیون جهانی هلشتاین و کانون هماهنگ کننده منطقه خاوری میانه است و افزود: گاو هلشتاین مهمترین نژاد گاو شیری دنیا است که بالغ بر 90 درصد گاوهای صنعتی از این نوع نژاد گاوی هستند.

قطعاً استفاده از این تجهیزات تاثیر دارد و در عین حال، عمر مفید یک گاو، از اولین زایمان است تا شیر دادن و حذف شدن در ایران متوسط عمر گاو زیر 3 یعنی 2.8 زایش است و این خیلی کم است. پاسخ به یک برنامه روز-کوتاه در دوره خشکی با اثرات فصل زایش بر روی تولید شیر نیز سازگار است. زاویه تماس خیش با زمنین توسط سورتخهای دارخیش تعیین می شود که میخ دار خیش در آن فرو برده شده است.

نکته قابل تامل این بود که برخی شرکت های صوری بدون داشتن یک راس گاو نهاده ها را با ارز دولتی از آن خود کرده و در بازار آزاد می فروشند و دامدار مجبور است تامین کند. اگر این دستگاه خراب یا ایرادی در آن باشد این پستان که سرمایه دامدار است بیمار شده و مجبور به ذبح گاو خواهیم بود اما دسترسی ما به لاینرهای انگلیسی ممکن نیست و ایرانی ها هم جواب نمی دهند. او مدعی بود که بزرگترین دامدار خاورمیانه است و با بزرگترین دامداران اروپا رقابت دارد اما مسئولان کشورش در تامین نهاده های دامی بازمانده اند و مجبور است نیمی از مصرف ۴۰۰ تن ذرت مورد نیاز دامش را از بازارسیاه و دلالان خریداری کند.

پول نیوز- بیش از دو سال از تحریم و حصر کشورهای همسایه علیه کشور قطر می گذرد و این کشور که به خاطر فروش نفت و گاز و جمعیت کم، بالاترین درآمد و تولید سرانه را در کل جهان دارد، در این دو سال، تلاش کرده مواد غذایی و محصولات کشاورزی مورد نیاز را در داخل تولید و تامین کند و با قطع صادرات این اقلام از عربستان و امارات مقابله کند. گردش مالی شرکت حاج احسان الله سالانه حدود ۴۵ میلیارد تومان است که بیشتر این پول برای خرید و فروش نهاده و شیر است اما به تازگی برای این گردش حساب مالیت وضع کرده اند در حالی که دامداری ها از مالیت معافند.

بهترین نژاد گاو گوشتی جهان و دنیا و چینانیا نام نژاد دیگری از گاوهاست که گوشتی ترین نوع به حساب می آیند و با نام کیانینا هم نامیده می شوند و قدیمی ترین نژاد در جهان محسوب می شوند یعنی پیش از امپراتوری رم معرفی بهترین گاو ها وجود داشته اند و با هدف تولید گوشت پرورش داده می شدند. گاو هلشتاین، جزو نژادهای مطرح و برتر جهان بوده و از نظر شیر دادن، بهترین است ولی مشکل آن، این است که حساسیت زیادی به گرما دارد، در برابر بیماری مقاوم نیست و مراقبت ویژه می خواهد.

گاو هلشتاین یکی از بهترین نژادهای گاوهای شیری جهان محسوب می شود که به دلیل میزان شیردهی بالا نزدیک به 30 کیلوگرم تولید شیر در روز خیلی از کشورها اقدام به پرورش گاو هلشتاین می کنند. تبصره: در هر صورت کلیه واحدهای دامداری، کارخانجات یا کشتارگاهها باید نسبت به تبدیل، محو یا دفن تلفات و ضایعات خود، به نوعی که باعث شیوع بیماری یا انتشار آلودگی نشود، اقدام کنند. اگر چه ممکن است قطری ها برای گوسفندها که پرورش آنها وابسته به مرتع است، نتوانند کاری کنند ولی قطری ها با سیستم متمرکز که وابسته به ساختمان بوده و دمای آن قابل کنترل است، مشکل گاوها را حل کرده اند.

همین کافی است. آن وقت می توانند بهتر برای تولید و دامداری کشور تصمیم بگیرند. می گفت: قصد بازنشسته شدن ندارد و اگر روزی بخواهند او را از کار بگیرند فقط به او ۲ گاو بدهند و بروند و دوباره به این جایگاه خواهد رسید. خانواده صابری نقدی هم بر رسانه ملی و برخی چهره ها داشتند و گفتند: وقتی آقایی در صدا و سیما به مردم می گوید شیر نخورید تا کرونا کمتر مبتلا شوید نمی داند فقط در همین شرکت ۴ روز شیرگاوها را دور ریختیم چون مشتری نبود.

آشتیانیزاده ـ در خانواده ما که خودمان یکی از خادمین دین مقدس بودهایم و همه مردم مملکت آنهائی که ما را میشناسند میدانند که از این وصلهها و از این حرفها بما نمیچسبد ما مسلمانیم. به این صورت که پس از کشتار ، تقریبا نصف وزن گوسفند باید به گوشت تبدیل شود . معمولا صفهای تقریبا طولانی در مقابل رستوران مشاهده میشود و این در حالی است که همهی سفارشات حضوری، بیرونبر و سرو شده برای مهمانان، در اسرع وقت مهیا میشود و مدت زمان کوتاهی را برای دریافت سفارش خود معطل خواهید شد. در طراحی این اسباب بازی کوشش شده است رنگ آمیزی ها بسیار شبیه به نمونه های واقعی در قالب دوست داشتنی و جذاب برای کودک باشد.

رنگ قهوهای سوخته و رنگهایی بین سیاه، حنایی، طوسی و ابلق نیز در این نژاد دیده میشود. انعکاس رنگ خروس ها به رنگ سبز در می آید . ۴ تا ۱۲ دام مشکل دار علاوه بر همین تعداد از دام های بارور در همان مرحله شیردهی باید برای آزمایش انتخاب شوند. نکته جالب هم در مورد گل دهی اگاو این است که پس از یک بار گل دهی و میوه دهی گیاه مادری نابود میشود ولی به جای آن روی ساقه بسیار بلند گل که طول آن به چند متر میرسد تعداد بسیاری بذر و تن جوش تولید میشود که ادامه دهنده نسل این گیاه هستند.

در صورت نگهداری مساعد و رعایت شرایط لازم، تعداد تخم این نژاد به 100 تا 150 عدد در سال می رسد. البته در ایران برخی افراد به پرورش این نژاد در ظرفیت های کم مشغول می باشند و ممکن است که در برخی وب سایت های مرتبط با کشاورزی با اگهی های فروش تخم نطفه دار و یا مرغ و خروس ایام سمانی مواجه شوید. فروش گوساله سمینتال گوشتی اصیل در بازار گوشت و دام ایران عرضه میشود. پسران حاج احسان الله که پشت پدر راخالی نکرده بودند می گفتند: ظرفیت روزانه شرکت ما روزانه ۱۵۰ تن شیرگاو است اما فقط ۶۰ تن تولید داریم و به شرکت پاک عرضه می کنیم.

به گفته ملاصالحی، هر گاو بومی در یک دوره شیردهی یک تن شیر میدهد، در صورتی که این میزان در گاو آمیخته به 3 تا 4 تن میرسد و اکنون سالانه بیش از 9 میلیون تن تولید شیر خام داریم که بخش عمدهای از آن در واحدهای صنعتی تولید میشود. چنانچه خاک بیش از حد مرطوب باشد جای ساقه های گاو آهن چیزل در خاک باقی مانده و هیچ نوع عمل خرد شدن و نرم شدن خاک انجام نمی گیرد و باعث ایجاد کلوخه های بزرگ بر روی زمین می شود که شکستن انها با هر نوع عملیات خاک ورزی بعدی غیر ممکن خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید