مناطق و محله های تهران

با شعبههاي چندگانه و چند رودخانه محلي ديگر. منطقة جنوبي (سواحل ايران از شرق به غرب): رودهاي اترك، گرگان، قرهسو، تجن، طالار، هراز، چالوس، چشمه كيله (تنكابن)، پلرود، شلمان رود، چمخاله، سفيدرود، پسيخان، شاخزر،ماسوله، لمبر، گرگان رود و چند رود كوچك ديگر (نيز نك: رودخانههاي ايران). گفتنی است، پروژه احداث دریاچه مصنوعی شهر پرند، یکی از عظیم ترین و شاخص ترین پروژه های عمرانی استان تهران به شمار می رود. وی ادامه داد: ما معتقدیم برای ساخت این دریاچه می بایست از اقتصاد و ظرفیت این شهر استفاده شود، به همین خاطر به دنبال جذب چندین سرمایه گذار داخلی هستیم چون این پروژه به اعتباری کلان نیاز دارد و بعید می دانم یک سرمایه گذار به تنهایی بتواند از پس آن برآید.

چندین سال است که آرزوی آن مردم رهایی پریشان از خشکی و بیآبی شده است؛ آرزویی که به درازا کشیده و سال به سال به خواست و امیدی دشوارتر انجامیده است. ۱۲- خلیج فارس از پیش روی آب کدام دریاها در کدام خشکی ها ایجاد شده است ؟ جواب در کناره های خلیج فارس بریدگی های عمیقی وجود دارد که ساکنان اطراف به آ« ها خور می گویند. لازم به تذکر است که 57 درصد صادرات خاويار متعلق به ايران بوده و خاويار مثل نفت و فرش از شاخص های ايرانيت در دنيا محسوب می گرددبراساس تحقيقات سازمانهای محيط زيستی به علت آلودگی دريای خزر نسل 400 نوع موجود زنده بيولوژيک در خطر است, همچنين در سمپوزيوم بين المللی ماهيان خاوری که در رامسر تشکيل شد وجود فلزات مسموم کننده بر روی بدن, جگر, طحال و گوشت ماهيان خزر تائيد گرديد.

۹- جلگه های حاصلخیز ساحل دریای خزر چگونه به وجود آمده اند ؟ ۷- عمق دریای خزر در قسمت های مختلف آن چقدر است ؟ جواب عمق دریای خزر در نواحی شمالی آن بسیار کم است . در حقیقت آنچه بهطور واقعی مالکان با آن در ارتباط هستند، همان ضررهای چندمیلیون تومانی بعد از سالها خواب سرمایه و وقت است. در گذشته، فرونشيني كف دريا و تبخير شديد آب آن، بويژه در خليج قره بغاز درساحل شرقي دريا، سطح آب دريا را كاهش داده و آبرفتهاي تهنشين شده در سواحل جنوبي آن را به تدريج به صورت جلگه از آب بيرون آورده است.

جواب چون بزرگ ترین دریاچه ی جهان است. مانند بیابان لوت که خشک ترین و گرم ترین نواحی کره زمین است . تاریخ معماری اساسا در کاخ ها، عبادتگاه ها و قبور خلاصه شده است. در ادامه قصد داریم شما را با ویژگیها و امکانات مختلف این مجموعه تفریحی آشنا کنیم. اما با رفتار پسندیدة خود می تواند بار دیگر دل شما را به دست بیاورد . اگر به دنبال گذران وقت و تفریح هستید، دریاچه چیتگر میتواند برای شما گزینه بسیار جذابی باشد.

5. اگر در آب گرم دریا شنا می کرد، در آموختن علم حریص است ولی اگر سرد بود، بی رغبت است. از سوی دیگر، هزینههای درمانی ساکنان منطقه رو به افزایش است. چه کسی می تواند فی المثل سهم بلخ یا اورگنج و خوارزم را در تمدن دیرینه سال و عالمگیری که در خراسان و خوارزم دوران اسلامی تشکیل شده بود و با یورشهای تمدن سوز اقوام مهاجم رو به نابودی گذاشت، از یاد ببرد؟ ۶- دریای خزر در طول تاریخ چه نام هایی داشته است ؟

خزر، نام دريايي در شمال ايران، درهمسايگي استانهاي گيلان در غرب و جنوب غربي، مازندران درجنوب و جنوب شرقي و گلستان درشرق. سرگذشت درياي مازندران. چ2. در حال حاضر افزون بر چندين جزيره و شبه جزيرة بزرگ و كوچك، از جمله آبسكون يا آشوراده در سواحل ايران كه شرح آن در كتابهاي جغرافيايي و تاريخي بسياري آمده است15، درياي خزر داراي چندين خليج از جمله خليج گرگان، خليج انزلي، خليج قرهَبغاز، خليج حسينقلي و جزء آن است كه شكل و سطح آنها در دورههاي كاهش يا افزايش آب دريا تغييراتي ميكند. از نگاه مشاوران املاک پرند، بازار مسکن مهر هم مثل همه خانههای شخصیساز و آزاد دیگر، این روزها درگیر رکود و بیتحرکی است و حتی در بهترین حالت اگر معاملهای هم انجام شود، خریداران و افرادی که خانههای خود را با همه انشعاباتش تحویل گرفتهاند، سود میکنند؛ مثلا کسی که برای خرید امتیاز مسکن مهر خود در مدت پنج سال حدود ۲۸ تا ۳۰ میلیون تومان هزینه کرده، میتواند واحد آماده سکونت خود را حدود ۳۵ میلیون تومان بفروشد و پنج تا هفت میلیون تومان سود کند.

اگر بیننده خواب از مردم سلطان است، از سلطان ایمن گردد، یا علم آموزد، لکن از علم بهره مند شود. پولیپ های روده٬ بافت هایی هستند که ممکن است در روده بزرگ ایحاد شوند و اگر رشد بیش از اندازه داشته باشند و تعدادشان بیشتر شود، می توانند منجر به سرطان شوند. درختان میوهدار شامل آلبالو، سیب، گیلاس، سنجد، فندق و گردو است. يکی قاره گواندوانا که شامل آمريکای جنوبی, استراليا, آفريقا و هندوستان ميشد و ديگری قاره اوراسيا شامل آمريکای شمالی, اروپا و آسيا. تنوع زيستى درياى خزر شامل ‪854 ‬گونه جانورى و بيش از ‪500 ‬گونه گياهى است و زيستگاه گونههاى جانورى و گياهى ويژهاى است كه در نوع خود بينظيرند.

منطقه حفاظت شده هامون بدليل قرار گرفتن در مركز مناطق كويري و نيمه كويري كشورهاي ايران و افغانستان ، تنها مأمن زيست پرندگان مهاجر در اين خطه محسوب مي شود و به همين دليل از بعد ملي و بين المللي قابل توجه بوده و توسط سازمان بين المللي حفاظت و حمايت از پرندگان به عنوان زيستگاه با اهميت پرندگان ( IBA ) معرفي شده است . دریاچه «هامون» به عنوان سومین دریاچه بزرگ ایران تا پیش از آغاز سد سازی افغان ها روی روخانه هیرمند از سه دریاچه کوچک و بزرگ تشکیل می شد که آب آن زندگی مردم سیستان را رونق می بخشید، اما ادامه روند سد سازی افعانها روی هیرمند روند به خصوص در سال های اخیر خشک شدن دریاچه هامون را سریع تر کرده است.

هرچند، این موضوع به تنهایی نمیتواند عامل خشک شدن دریاچه ارومیه عنوان شود. معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای فارس با تاکید بر اینکه اهمیت بختگان کمتر از دریاچه ارومیه نیست خاطرنشان کرد: مصوبات این جلسه در رابطه با دریاچه های طشک و بختگان از اهمیت بالایی برخوردار است و امیدواریم مسائل این حوضه آبریز که 25 درصد مساحت استان را تشکیل می دهد برطرف شود. جواب خلیج فارس از پیش روی آب دریای عمان و اقیانوس هند در خشکی های ایران و عربستان ایجاد شده است. آخر خداوکیلی این مردم بسیار پریشان شان را دوست میدارند و اکنون که به لطف خدا و بارش برف و باران مختصر آبی در بستر پریشان جمع گشته و خونی در رگ های این زیبای خفته جریان یافته بهترین فرصت برای مردمی بود که سپاس و قدرشناسی خود نسبت به دریاچه ای که برگی از شناسنامه وهویت شهرشان است را نشان دهند.

این فرض به نظر فدوی مورد ندارد؛ زیرا که کوه بابا کابل بیست فرسخ فاصله دارد و از منبع الی خط سرحد 130 فرسخ مسافت است، چگونه دولت افغان راضی میشود که در امتداد این مسافت حق تفتیش به دولت ایران در داخله مملکت خود بدهد. مساحت این باغوحش ۵ هکتار است و بیش از ۱۱۰ گونه بومی و غیربومی از جانوران را در خود جایداده است. با توجه به آمادگی بدنیتان میتوانید پیستی را که مناسب است انتخاب کنید و از دوچرخه سواری لذت ببرید.

دوچرخه سواری از ورزشها و تفریحهای جذابی است که در محیطی زیبا همچون دریاچه چیتگر لذت فراوانی دارد. و این توانایی تکلم و صحبت کردن از نعمت های بزرگ خداوند متعال است که در قرآن به آن اشاره شده است: «و به او تعلیم نطق و بیان فرمود».” عَلَّمَهُ الْبَیَان ”. در حال حاضر بحران آب در منطقه زابل بهدلیل وابستگی زیاد این منطقه به آب های سطحی رود هیرمند شدت گرفته است و به گفته دست اندرکاران، روند مهاجرت از این منطقه و روستاهای حاشیه آن شدید شده است.

در سال 1813 میلادی و در جریان عهد نامه ننگین گلستان، رود ارس به عنوان مرز بین ایران و روسیه شناخته شد و متاسفانه زمین ها و سواحل رود ارس در اختیار روسیه قرار گرفت و از خاک ایران جدا شد. كمتر درياچه يا دريايي را ميتوان يافت كه تنوع قومي و فرهنگي در سواحل آن به اندازهاي باشد كه در پيرامون خزر بوده است. منطقة جنوب شرقي دريا (سواحل تركمنستان): به جز رودخانة محلي كوچك، رود قابل ذكري ندارد. وقتی یخ زدگی این رود کامل شد کاروانها از روی آن به آسانی می گذرند چنان که گویی بر روی زمین حرکت می کنند.

امّا در نواحی جنوبی نزدیک به ایران عمق آن بیش از ۱۰۰۰ متر است. اران) در غرب همسايه است.1 خزر به عنوان بزرگترين درياچة جهان، داراي مساحتي در حدود 436000 كم2، طولي معادل 1200 كم و عرضي برابر با 220 تا 550 كم است. باید در نظر گرفت که گذاشتن عنوان دریاچه به این مکان، حرکتی سخاوتمندانه بوده است و بهتر بود اسم آن را حوض صورتی میگذاشتند. پریشان ، در کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بینالمللی ثبت گردیدهاست و در تقسیم بندی مناطق جزء منطقه حفاظت شده محسوب میشود.

در سال 1987 میلادی، دریاچه آرال به دو بخش تقسیم شد؛ آرال کوچک شمالی در قزاقستان و آرال بزرگ جنوبی در ازبکستان که بعد به دو قسمت آرال شرقی و غربی تبدیل شد. جزایر اشک، کبودان و شاهی بهعنوان بزرگترین و مهمترین جزایر دریاچه هستند؛ هرچند جزایر کوچک و بزرگ زیادی همچون جزیره آتش، آذر، آذین، اردشیر، اسپیر، اشکو، امید، کاظم داشی، تنجک، توس، چشمه کنار، زاغ، شبدیز، سنگو، کفجه نوک، گیو و… این چشمه در دهانه دالانکوه در شهرستان تیران و کرون واقع شده و از برف های دائمی کوه تغذیه می شود. رییس سابق اتحادیه شرکتهای تعاونی روستایی شهرستان نجفآباد گفت: رودخانه فصلی مرغاب در طول تاریخ منبع تغذیه قناتهای این شهرستان بوده است، اما احداث سد خمیران به تدریج موجب خشکی این قنوات شد.

جلسه کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری شهر پرند عصر امروز با حضور مهندس عرب شهردار پرند، آقای فولادی رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر پرند، جمعی از سرمایه گذاران و کارشناسان، معاونین و مسئولان شهرداری با محوریت احداث دریاچه مصنوعی در دفتر شهردار برگزار شد. او با بیان ضرورت اجرای این طرح تا پایان عمر شورای دوره دوم پرند خاطر نشان کرد: به زودی با صدور حکم شهردار پرند قطعا شاهد اتفاقات خوبی در اجرای این طرح خواهیم بود و امیدواریم دولت هم در اجرای این طرح بزرگ ما را یاری دهد. مسیر مشهد به سمت عشق آباد تا تازه شهر (کراسنوودسک به معنای قزل سو) طی میشد.

دیدگاهتان را بنویسید