ماوراء النهر – ویکی شیعه

برای درمان خانگی انسداد روده چنانچه در بخش سلامت نمناک گفته ایم دمنوش گیاه دارویی گل سرخ بنوشید . این بیماران همچنین در معرض ابتلا به سرطان های دیگری مانند سرطان در غده تیروئید، معده و آمپول (بخشی از مجرای صفراوی که در آن داخل روده کوچک از کبد تخلیه می شود) و تومورهای خوش خیم به نام تومورهای دسموئید قرار دارند.FAP ناشی از جهش در یک ژن خاص به نام ژن APC است که این جهش را می توان در اکثر افراد با آزمایش های مناسب شناسایی کرد. قرن های زیادی است که دریاچه هویز محبوبیت بسیاری نزد مردم دارد ولی در سال 1900 محبوبیت دریاچه بیش از حد افزایش پیدا کرد.

مردم مرغاب در تاریخ مبارزات این ولایت، یکطرف قضایای سیاسی و از پیشقدمان جریانات و حرکتهای جهاد و مقاومت میباشند. مردم این منطقه دریاچه پریشان را به نامهای دیگری، چون دریاچه مور یا دریاچه فامور نیز صدا میزنند. خشکی این تالاب برای ساکنان حاشیه این دریاچه که به مشاغلی چون صیادی یا حصیربافی اشتغال داشتند، مشکلات معیشتی ایجاد کرده و به مهاجرت آنها از این منطقه منجر شده است. چون در کنار رودها میتوانستند کشاورزی کنند و به فعالیت بپردازند و این امر باعث یک جانشینی آنان و به وجود آمدن اولین تمدنها شد.

یعنی: «بهرهبرداری غیر کشتیرانی از آبراههای بینالمللی » ماده سوم این کنوانسیون به کشورها اجازه میدهد که دولتها اصولی را که قبلاً روی آن توافق کرده میتوانند اجرا کنند. بر اساس تعریف کنوانسیون وین: «معاهده، عبارت است از یک توافق بینالمللی که بین کشورها به صورت کتبی منعقد شده و مشمول حقوق بینالملل باشد، صرف نظر از عنوان خاص آن و اعم از این که در سند واحد یا چند سند مرتبط به هم منعکس شده، باشد.» پس موافقتنامه ۱۳۵۱ رود هلمند معیارهای فوق را دارا است و یک سند دوجانبه بینالمللی میباشد.

فیصله این کمیسیون صرف به دلتای هلمند که «سیستان و چخانسور» را در بر میگیرد، محدود میشود. به هر صورت مطابق قانون، حکومت مکلف به پاسداری و حمایت از حقوق مردم، اراضی و منابع کشور است که حمایت از تطبیق این موافقتنامه جز مسوولیت و مکلفیت دولت محسوب میشود. بند نهم ماده هشتم قانون آب افغانستان تصریح کرده که تنظیم و پلانگذاری آبهای مرز مشترک میان افغانستان و کشور همسایه، و تغییر جهت آن به توافق وزارتهای امور خارجه، امور داخله و امور سرحدات؛ از وظایف وزارت انرژی و آب میباشد. به همین دلیل در بیشتر نقاط آن شاهد وجود کویر و دشتهایی بزرگی هستیم که ما را از نعمت آب محروم کرده است.

پیش از این وزیر نیروی ایران گفته بود که پس از جلسات متعددی که با طالبان درباره حق آبه هیرمند داشتیم و به رغم پیگیری مداوم اما تا این لحظه اتفاقی نیفتاده و امیدواریم که در روزهای آینده شاهد رهاسازی آب هیرمند باشیم. خریدار پس از پایان ساخت، دارای سهمی از یک واحد خواهد بود که می تواند آن را به فروش برساند یا با افراد دیگری شریک شود. در صورتی که ایران بخواهد از جای دیگری سهمیه اش را ببرد، باید با موافقت دولت افغانستان این کار را انجام دهد.

ماده ۲ – برای انکه از ده چهار برجک الی بند کمالخان زاید بر مقدار ابی که فعلا برده میشود مصرف نگردد دولت افغانستان تعهد میکند که در فاصلهمزبور علاوه بر انهاری که جاری بوده و هست نهر دیگری احداث و حتی تعمیر ننماید. ایرانیها در 30 سال گذشته، چندین بار برای ویران کردن کار بند کمال خان، مزدوران خود را به داخل افغانستان فرستاد(تاکودتای 7 ثور 40 درصد کار بند کمال خان پیش رفته بود)، دروازههای نهر لشکری را که در زرنج جریان داشت، نابود کرد، کرانۀ چپ دریا را برای جاری شدن بیشتر آب به این سمت چند بار بلدوزر کاری کرد، یکبار به وسیلۀ یکی از مزدوران جنگسالار خود در نیمروز با “بلدوزر” تا نزدیک “چاربرجک” سدهای را که به طور طبیعی در دریا به وجود آمده بود را صافکاری کرد و به این صورت تمام آن دریا را به خود برد.

حلمی، احمد کمال الدین، ترجمه عبدالله ناصری، قم، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، ۱۳۸۴ش. ابونصر فارابی، ابوعلی سینا، ابوریحان بیرونی، رودکی سمرقندی، ابوالفضل بلعمی، نظامی عروضی سمرقندی، سوزنی سمرقندی، کمال الدین عبدالرزاق سمرقندی، عمعق بخارایی، عوفی بخارایی، کسایی مروزی، جارالله زمخشری، کمال خجندی، ظهیری سمرقندی، سدید الدین عوفی بخارایی، نجم الدین کبری. دریاچه هامون تنها منطقه در شرق ایران است که پرنده ها به آن مهاجرت می کنند. بر سر آب دریای هلمند، میان افغانستان وایران همیشه جدل وجود داشته و بار ها حکمیتهای برای تقسیم آب تعیین شده است. اولین بار در 1871 گولد اسمید که حکمیت تقسیم منطقۀ سیستان را میان افغانستان و ایران به عهده داشت، بخش مهمی از “دلتای” این رود خانهها (جهیل سیستان) را به ایران بخشید و تاکید کرد که جهت به وجود نیامدن جنجال بر سر کم آبی، دو طرف نباید نهر احداث کنند و به این صورت باچنین حکمیتی، این فرستادۀ انگلیسی خشت جدل میان دو طرف را گذاشت که تا حال حل نشده است.

بار دیگر تحقیقات در باره مقدار آب هلمند و استفاده از وسایل پیشرفته جهت پیمایش آب به کار گرفته شد، اما مدتها بر سر تقسیم آب توافقی به دست نیامد تا بالاخره در مارچ 1972 این مهمترین معاهدۀ میان موسی شفیق و امیر عباس هویدا به امضا رسید. اگر شما شروع به از دست دادن وزن می کنید و یا رژیم غذایی شما بسیار محدود شده است، صحبت با یک متخصص تغذیه مناسب است. آبشار چلندر: این آبشار در نزدیکی روستای چلندر واقع شده و در پایین دست آن حوضچههایی برای آب تنی در روزهای گرم تابستان وجود دارد. آبشار زانوس: آبشار زانوس یا اوپاچ (به معنی آبپاش) در روستای کجور نوشهر قرار دارد.

اسنادی که باید بین این دو کشور تبادله میشد، به دلیل کودتای ۲۶ سرطان سردار داوود، معطل شد و بالاخره در سال ۱۳۵۶ این اسناد مبادله گردید. در جوزای سال ۱۳۵۲ این معاهده را پارلمان هر دو کشور (ایران و افغانستان) تصویب کردند. اگرچه تاجیکستان قصد ساخت اینچنین سدی را داشت اما در سال ۱۹۹۳ سیل هر آنچه را که از این پروژه پیش رفته بود تخریب کرد. پیشتر میزان آب این دریاچه به حدی بود که قابلیت کشتی رانی نیز در آن میسر بوده، اما امروزه متاسفانه این امکان نیست.

شکور پور حسین در نطق میان دستور در مجلس شورای اسلامی در این رابطه گفته است : میزان شیوع سرطان گوارشی در منطقه تا حدی است که باید گفت سونامی سرطان در منطقه به وقوع پیوسته است. میدان کلی چنین قلمروهایی حدود ۷۰۰ هزار هکتار را تشکیل داده است. چرا چنین موضوعی رخ داده است؟ چرا که درختان مرده و خشک تالاب در کنار مه آلود بودن جنگل و صدای حیوانات، حالتی مرموز به آن داده است. ماده اول – الف – 11 دی (11 دمرغومی) – 11 جدی مطابق اول جنوری – 12 بهمن (12 دسلواغی) 12 دلو مطابق اول فبروری 10 اسفند (10 دکب)- 10 حوت مطابق اول مارچ 12 فروردین (12 دوری) – 12 حمل مطابق اول اپریل 11 اردیبهشت (11 دغوبی) – 11 ثور مطابق اول مه 11 خرداد(11 دغبرگولی) – 11 جوزا مطابق اول جون 10 تیر (10 دچنگانبن) – 10 سرطان مطابق اول جولای 10 مرداد (10 دزمری) – 10 اسد مطابق اولاگوست 10 شهریور (10 دوزی) – 10 سنبله مطابق اول سپتامبر 9 مهر (9 دتله) – 9 میزان مطابق اول اکتبر 10 ابان (10 دلرم) – 10 عقرب مطابق اولنوامبر 10 اذر (10 دلیندی) 10 قوس مطابق اول دسامبر میباشد.

ماده ۱۵ – این قرارداد در ظرف سه ماه از تاریخ امضای ان به تصدیق مقامات مربوطه دولتین خواهد رسید و نسخ تصدیق شده در کابل مبادله خواهدشد. ماده ۱۰ – در صورتی که رودخانه هیرمند بالای بند کمالخان به بستر جدیدی منتقل شود مدلول ماده اول در محل دیگر که به منزله بند کمالخان درعلاقه چخانسور فعلی باشد با موافقت دولتین اجراء و تعیین مقسم خواهد شد چنانچه پایینتر از بند کمالخان به بستر جدید منتقل و یا به بستر فعلیطوری عمیق شود که برای اراضی سیستان ابیاری ممکن نشود دولتین موافقت میکنند در این صورت برای استفاده اراضی سیستان از سهمیه ابی که درماده اول معین شده است به رضایت طرفین تحت شرایط جداگانه قراردادی بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید