قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد – ویکینبشته

حدود سال ۳۶ اداره انحصارات فارس جهت وصول مطالبات قند و شکری که بوسیله برادران قشقائی از گمرک بوشهر غارت شده بود باغ ارم را مصادره می نمایند در گزارشی بتاریخ ۳۲/۱۲/۲۴ آمده است منبع مطلعی که با محافل امریکائی در تهران آمد و رفت دارد . » گفتم هیچی و پرسیدم تابحال با این سالون چه میکردهاند؟ این نامه مربوط به سال ۵۲ یا ۵۳ است عذر می خواهم اما نامه ای که به آقای علم نوشتند ( اشاره به قشقائی است ) بیست و شش تیرماه ۱۳۵۴ است . امروزه بعضی از افراد فکر می کنند که یک شهر نوپا است اما چیزی که وجود دارد این است که با توجه به اسناد و مدارک تاریخی این شهر به عنوان یکی از شهرهای باستانی محسوب می شده است.

در این قسمت از برنامه دولت نوشته شده ایجاد شوراهاى محلى دهات به منظور اصلاحات اجتماعى این یک چیزى است که نتیجه بسیار بسیار عالى دارد امروز اگر آقایان تشریف برده باشند و دهات را از نزدیک دیده باشند من سایر نقاط ایران را نمیدانم چه جور است ولى گیلان که از زرخیزترین نقاط ایران است مردم دهات آن به قدرى در بدبختى و بیچارگى زندگى میکنند که حدى براى آن متصور نیست (مهندس حسیبى – چشم شما روشن) وقتى شما تشریف بیاورید در این نقطه زرخیز که حتى روى دیوارهاى آجرى آن درخت سبز میشود یک عدهاى به صورت قرون وسطى زندگى میکنند یعنى در یک کوخ کوچک که حتى در همان حال هم از ترس دزدهاى محلى شبها باید گاوش را هم در آن کوخ ببرد و به پاى خودش ببندد دیگر نمىدانم در سایر نواحى ایران چه جور است اما این که فرمودند مخارجش را از عوارض تأمین کنیم آقا دست من به دامن شما عوارض در این مملکت به قدرى زیاد شده است که هر جا یک شهرداری تشکیل میشود اول کارش این است که برود به سراغ عوارض برود روغن میآید عوارض میگیرند قماش میآید عوارض میگیرند یک علت عمده بدى وضع دهاتها این است که عوارض زیاد میگیرند روغن یک مرتبه در کرمانشاهان میآید عوارض میدهند که باید خارج شود و یک مرتبه هم در پهلوى یا رودسر یا ابرقو یا کاشان یک عوارض در شهردارى میگیرند که باید مصرف شود یک مصرفکننده بیچاره چند مرتبه باید عوارض بدهد قسمت عمده گرانى خواربار در ولایات براى این است چارهاى هم ندارند چرا؟

آقا محمدی – همه را بخوانید تا مردم بفهمند . رئیس- آقا حالا ببین الاثنین مطلبی نفرمائید . رئیس- آقای یزدی بخوانید ، بخوانید خواهش میکنم زودتر . سلامتیان – آقای دکتر یزدی خواهش میکنم بخوانید . توکلی- آقای دکتر اطلاع از این مسائل برای مردم در شرایط فعلی برای شناخت شجره خبیثه ملی گراها بسیار واجب است ( یکی از نمایندگان – کدام ملی گراها ) همانطور که امام می فرمایند بنابراین همه این اسناد خواهش میکنم خوانده بشود .

معادیخواه – مجلس شورای ملی نباید مبتذل بشود اگر یک پیشنهادی مورد توافق ۹۰ یا ۹۹درصد حاضرین بودکه بسیاری از این ها اعتبارنامه ها یشان تایید و تصویب شده این پیشنهاد، پیشنهاد قابل مذاکره ای است و مانباید بگذاریم که از حالا مجلس شورای اسلامی مکانی برای غرض ورزی ها و یک چنین چیزهائی باشد و اگر خدای نخواسته مجلس شورای اسلامی جائی بشود که شخص غیر اصولی حرف بزند و تقوا را د رسخنانش رعایت نکند و ثابت بشود این معنا ، این باید منعکس بشود. شجونی – آقای رئیس ایا همه این مطالب را باید خواند و شنید هیچ قانونی وجود ندارد که پیشنهادی در این مورد بدهیم ؟

خواهشمندم در مورد دوم بمن بنویسید که چه کاری و در چه زمینه ای باید باشد که اقدام کنم و اگز باز هم گرفتاریهای جاری دارید آنهم حدودش چقدر است . هتل بین المللی تبریز نزدیک به دانشگاه تبریز و دانگاه پزشکی و صدا و سیما می باشد از این رو محل بسیار مناسبی برای اقامت های تحصیلی و کاری می باشد. در این مورد می توان گفت که در شهر کرج به عنوان یکی از شهرهای گردشگری هتل ها و محل های اقامتی مختلفی موجود می باشد که افراد می توانند با توجه به نیاز خود در این اقامتگاهها اقامت خود را انجام دهند.

برابر گزارشی در سال ۴۰ افراد نهضت ملی یاد شده بالا در امریکا حکومت ایران آزاد تشکیل داده اند و امریکائیها از آنها دفاع می کنند . آنها شروع به آواز خواندن و رقصیدن می کنند و افراد دیگر برای لذت بردن جمع می شوند. و چنانچه با مراجعت خسرو از طرف شاه مخالفت شود وی از طریق خاورمیانه مسافرت و با قایق موتوری شبانه به آبهای ایران وارد و سپس داخل خاک ایران شود منبع می افزاید که پس از انعقاد قرارداد دو جانبه و بهبودی روابط ایران و مریکا هنوز نظر مقامات امریکائی جهت بازگشت برادران قشقائی تغییر نکرده و فعلا در این زمینه مشغول فعالیت می باشد .

ولی روی روندی که داخل پرونده است مستقیما به خود علم نوشته شده است . دکتر یزدی – عرض کردم که در اختیار من نیست اگر باشد چشم می خوانم خوب خودتان می آئید توی این پرونده پیدا کنید اگر داده باشند به من می خوانم . تصدقت گردم با تقدیم مراتب عرض ارادت و سلام مدتی بود که میخواستم مصدع اوقات شریف بشوم متاسفانه وسیله نبود تا اینکه اخیرا جناب آقای خوانساری قبول زحمت فرمودند که این نامه را حضورتان تقدیم دارند .

که البته تاریخش مشخص نیست ولی روی تاریخهائی که نوشته شده ۵۳/۷/۲۴ است از مونیخ حضرت آقای امیر اسدالله خان علم وزیر محترم دربار شاهنشاهی – تهران با تقدیم مراتب عرض ارادت در انتظار بذل توجه حضرتت هستم . با تقدیم مراتب عرض ارادت و سلام بی پایان تلگراف محبت آمیز آن سرور گرام زیارت نمی دانم چگونه و به چه زبانی از این همه آقائی و بزرگواریت سپاسگزاری کنم هر چند از آقائی آنجناب انتظاری به غیر از آن نبوده و نیست . با این ژاندارمرى البته باید از ارتش کمک بگیرید. از این که سعادت یاری و افتخار مراحم مبارک شاهنشاه آریامهر شامل حقیر گردیده شکر الهی را بجا آورده و از خداوند متعال بقاء و سعادت ذات مقدس شاهنشاه بزرگ اعلیحضرت همایون آریامهر را از خداوند متعال خواستارم همیشه در انتظار ارجاع اوامر و مژده سلامتی حضرتت هستم .

دانشگاه مالک اشتر شامل گروههای تحقیقاتی است که پیش از این در مجموعه مرکز تحقیقات فیزیک (PHRC) قرار داشت. مدتی است که مراحم شاهانه شامل حال قامیل بنده گردیده متاسفانه تاکنون کوچکترین توجهی نسبت به کارهای بنده نشده متمنی است در موقع مناسبی وضع زندگی بنده را به شرف عرض برسانید بلکه مراحم شاهانه شامل حال بنده هم گردیده و اوامر لازم برای ترتیب زندگیم صادر که مثل سایر مردم ایران در آسایش زندگی و به دعاگوئی ذات مقدس شاهنشاه آریامهر مشغول گردم .

همانطوریکه به شرفعرض پیشگاه مبارک همایونی رسانده بودید امیدوارم بجبران گذشته در آینده فداکاری و صداقت خودتان را نسبت به اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر و وطن عزیزمان ایران به ثبوت برسانید . نامه سرکار را دریافت کردم و عریضه ای را که با همین نامه به خاکپای مبارک اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر تقدیم داشته بودید از شرفعرض مبارک ملوکانه گذراندم تلگراف شما متعاقبا واصل شد امر مطاع شاهانه شرفصدور یافت تیمسار ارتشبد نصیری ریاست محترم سازمان اطلاعات و امنیت کشور اقدام لازم بفرمائید .

این یکی از قراردادهائی است که کان لم یکن شد و در نظر داشتند که پس از بازگشت ناصر و خسرو قشقائی و ایجاد قدرت برای آنان از وجود آنها برای ارعاب مقامات عالیه کشور استفاده نمایند و حتی این موضوع از طرف مقامات امریکائی در تهران و با چند نفر از دوستان سیاسی آنها مورد مذاکره قرار گرفته است . و همچنین خسرو قشقائی مرتبا برای تمدید گذرنامه به کنسولگری مراجعه می نماید و از طرف دیگر برابر اخبار موثق مصریها میل دارند آنها را مورد استفاده قرار داده و از طرف جنوب وارد کشور نمایند لذا با توجه به این مسائل شاید راه حل این باشد که با تمدید گذرنامه آنان و کمک مالی جزئی بهر ترتیب ( بعنوان قرض پرداخت قیمت اراضی آنان به زارعین ) احتمال اینکه آنان به عوامل خارجی پناه ببرند کمتر میشود بنابه درخواست ساواک مرکز تیمسار علوی کیا شرح مبسوطی از چگونگی ملاقاتش را با خسرو قشقائی ارسال میدارد در این گزارش آمده است ضمن تماس با مشارالیه وی از اینکه شاه توده ای ها را مورد عفو قرار داده ولی وی و برادرانش را نبخشیده گله کرده است .

دیدگاهتان را بنویسید