فراه – دانش

با این حال، مطالعه اخیر در سال 2014 ادعا می کند که منشا آمازون را می توان به رومی جایی که رودخانه مانتارو از آنجا سرچشمه می گیرد ، داد. 2-نتیجه بهره گیری از توان های محیطی چیست؟ 5-راه حل مناسب برای رسیدن به توسعه پایدار را بنویسید: شناخت توان های جغرافیایی و درک صحیح ظرفیت های محیطی ایران، راه حل مناسبی برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار است. 1-هدف ازبهره گیری از توان های محیطی چیست؟ بهره گیری از توان های محیطی، با هدف تأمین معاش و توجه به ابعاد مکانی در برنامه ریزی ها. 12-علل از بین رفتن شهر بیشاپور چیست؟

11-اهمیت شهر بیشاپور در دوره ساسانیان چه بود؟ بعدها فلیندرز نام این دریاچه را از روی نام همکار دریانوردش که به دلیل بیماری گوارشی در این جزیره از دست داده بود نامگذاری کرد. در ابتدا پزشک اقدام به دریافت اطلاعات از سوابق بیماری و خانوادگی فرد میکند. تصویربرداری اشعه ایکس از شکم معمولاً در موارد اورژانسی که پزشک به پارگی روده مشکوک میشود، انجام میشود. در هر دو صورت فوق نقل و انتقال در دفتر تعاونی های اتحادیه رسا انجام می شود. از این رو نام برخی از آنها ذکر می شود: – رود اترک – رود گرگان – رود قره سو (سیاه آب) – رودهای دیگر ناحیه گرگان: رودهای فندرسک، ول افرا، سرمحله، کال افرا، نوکنده، سرتاق، جفا کنده، باغو (این رود بالنسبه بزرگ است)، الوند کیا، دنگلان، کرد محله، لورا، هشت یکه، پخه، مزنک، لیوان، جرکلباد، خورشید کلا، سراج محله، کلا کیله، شاه کیله، ملا کیله، کاظم کیله، قره تپه کز، بخار کلا، کپور، جرون جه، بهرام علی کیله، سود گنجه، چهار امام، کفترخان، قرق و تقی آباد.

دولت قزاقستان از آغاز دهه 90 میلادی با این هدف، اقدام به ساخت سد در بخش قزاقستانی دریاچه آرال کرد ولی این سد که در سال 1997 به بهره برداری رسید پس از چندی در مقابل امواج آب تحمل نیاورده و از بین رفت. پشت سد ارس، یك مخزن بزرگ آب وجود دارد كه در فصل بهار بسیار پرآب میشود و هنگام خشكسالی، آب آن از راه پایاب سد مخزنی ارس به سد انحرافی میل – مغان انتقال داده میشود. در سالهاي اخير سطح آب درياي خزر به طور محسوس و غيرمنتظره بالا آمده و موجب خسارتهاي زيادي به ساحلنشينان شده است.

معمولا در این مناطق سطح آب زیرزمینی پایینتر از آن است که بتواند رودخانه را تغذیه کند. در سال ۲۰۰۵ و با ساخت سدی تحت حمایت مالی بانکجهانی، آب بار دیگر به شمال دریاچه بازگشت و موجب احیای این منطقه از قزاقستان شد. اما دولتمردان دولت تدبیر و امید که یکی از شعارهای اصلی شان در انتخابات 1392 تلاش برای تثبیت وضعیت دریاچه در وهله نخست و احیای آن در مرحله بعد بود، ناامید نشدند و با دستور و نظارت شخص رئیس جمهوری، ستادی ملی با دفاتر استانی در آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی برای این منظور تشکیل دادند.

‫موضو عهای خاص باشد و حتم ًا باید مواد قابل قبولی از محی طزیست در آمار قاچاق را در سال ‪ 20‬میلیارد دلار اعلام کردهاند‪ .‬سازمان بهزیستی‬‫و کمیته امداد اعلام کردهاند که ‪ 10‬میلیون نفر تحت پوشش دارند‪ .‬میزان‬ ‫برنامه ششم وجود داشته باشد‪.‬‬‫برای اینکه برنامه ششم نوشته شود‪ ،‬کارگروههای مختلفی تحت عنوان شورا ب یسوادی‪ ،‬حاشی هنشینی و بزهکاری هم تأس فبار است‪ .‬آیا برنامه ‪ 5‬ساله‬‫فعال شد‪ .‬ریاست هر شورا را رئیس دستگاه بر عهده دارد که وزرا و معاونین م یتواند حریف این مسائل و آثار آ نها بر محیط زیست بشود؟ 34-شهرها با توجه به چه عواملی شکل های مختلفی دارند؟

26-انواع شکل روستاها را نام ببرید: روستاهای متمرکز و روستاهای پراکنده. 27-ویژگی روستاهای پراکنده را بنویسید: در روستای پراکنده، خانه ها با فاصله از هم قرار دارد. 18-دهستان را تعریف کنید: کوچک ترین واحد تقسیمات کشوری با محدوده جغرافیایی معیّن است که از به هم پیوستن چند روستا، مکان و مزرعه همجوار تشکیل می شود و از لحاظ محیط طبیعی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی همگن است وامکان خدمات رسانی و برنامه ریزی در سامانه و شبکه ای واحد را فراهم می سازد.

32-روستاهای پلکانی را تعریف کنید: روستاهایی که در دامنه یک کوه استقرار یافته اند. گسترهای که دریاچه بزنگان و پیرامون آن را در بر گرفته است، نزدیک به 3300 متر مربع است. بار دیگر تحقیقات در باره مقدار آب هلمند و استفاده از وسایل پیشرفته جهت پیمایش آب به کار گرفته شد، اما مدتها بر سر تقسیم آب توافقی به دست نیامد تا بالاخره در مارچ 1972 این مهمترین معاهدۀ میان موسی شفیق و امیر عباس هویدا به امضا رسید. اکنون ۱۴ کیلومتر از این خط در حد فاصل میدان دریاچه چیتگر تا میدان کتاب و در ادامه تا نمایشگاه بین المللی در دستور کار است.

کارتینگ، ورزش لاکچری گردهای تهران و مراکز استان های کشور بوده و اکنون این فرصت در اختیاار ساکنان پرنده هم قرار دارد. همانطور که در تصاویر هم میبینید اگر شب هنگام و موقع مه به این دریاچه بیایید شبیه محل فیلمبرداری یک فیلم وحشت میشود. نماز ظهر را هم در خانه یک بنده خدایی خواندیم. درون قلعه سحرآمیز یا همان سرزمین عجایب بیشتر بازیهای کامپیوتری وجود دارد که بزرگسالان و کودکان را سرگرم خواهد نمود در کنار تمام این بازیها صخرهنوردی متحرک نیز برای اولین بار در ایران در همین قلعه جادویی آوردهشد. 5-نقش آب درایجاد سکونتگاه ها توضیح دهید: بسیاری از سکونتگاه های اولیه، در کنار رودها به وجود آمده اند .

به هر حال دریاچه هامون جایی واقع شده که بیش از پنج هزار سال پیش شهر سوخته در کنار آن شکل گرفت . 33-انواع شکل سکونتگاه های شهری را نام ببرید: شطرنجی-شعاعی-خطی-ترکیبی. 7-سکونتگاه های شهری چگونه پدید آمدند؟ 6-روستاها چگونه پدید آمدند؟ وی سبک خاصی در معماری ایران پدید آورد که تلفیقی هماهنگ و موزون بین گونه های معماری سنتی و کهن ایران با تکنولوژی و سبک مدرن معماری جهان است. با ساکن شدن انسان در یک مکان، اولین سکونتگاه ها به نام روستا پدید آمد. این روستا با دیری معروف به نام «درهکرد»، کانون مسیحیان شمرده میشد و هر سال گروه بسیاری از آنان برای عبادت به آنجا میرفتند .

دهدار دهستان را اداره می کند و دهیار روستا را اداره می کند. مثلا سیمای سکونتگاه دانشگاهی با سکونتگاه صنعتی تفاوت دارد.2-ممکن است نقش سکونتگاه در طول زمان تغییر کند یا تکامل و توسعه یابد؛ مثلا سکونتگاه صنعتی به تدریج نقش های اداری و سیاسی را نیز به عهده بگیرد. سرریز این دریاچه ها مقداری از سرچشمه رودخانه تار را تأمین می کند که با تغذیه از رودخانه های فرعی دیگر تشکیل تار رود را می دهد و به سوی شهر دماوند جاری می شود.

رشد سریع جمعیت و افزایش مهاجرت به شهرها، تبدیل نقاط روستایی به شهر (با تأسیس شهرداری) و افزایش تعداد نقاط شهری. رودخانه آستاراچای باعث جدایی شهر آستارا در ایران و شهر آستارا در کشور همسایه شده و اخیرا، پلی مواصلاتی برای ارتباط این دو شهر به یکدیگر روی این رود احداث شده است. 10-چه عاملی موقعیت مناسبی برای تولید انواع محصولات زراعی را در ایران فراهم کرده است؟ این گردشگاه در محور قدیم شیراز به کازرون و در ۱۸کیلومتری دشت ارژن در جنگلهای میانبند جا خوش کرده است. در این بوستان انواع درختان از جمله سدروس، صنوبر، چنار، نارون، اقاقیا، بیدمجنون، انواع سرو، تبریزی، زبان گنجشک، بداغ، یوکا، ارغوان، برگ بو، ترون، شمشاد، و انواع درختچه و درخت میوه مانند سیب، زردآلو، هلو، توت، به، موز، خرمالو، انجیر و…

این بدین معنا است که زنجیرههای غذایی مختلفی از پلانگتونها گرفته تا انواع ماهیها و آبزیان دیگر در این دریاچه دیده میشود. عدالت اجتماعی و اقتصادی و تعادل منطقه­ای در انواع فعالیت. 8- نقش روستاییان در اقتصاد کشور را بیان کنید: فعالیت کشاورزی که از فعالیت های اساسی و زیربنایی در اقتصاد ایران است و در سایه تلاش روستاییان محصولات با کیفیت به بازار عرضه می­شود. 18-روستا را تعریف کنید: روستا، محلی است که فعالیت اغلب ساکنان آن به زمین وابسته است و بیشتر روستاییان به کشاورزی و دامداری اشتغال دارند.

47-پدیده شهرگریزی یا مهاجرت معکوس را تعریف کنید: حرکت جمعیت از شهرهای بزرگ به مکان های کوچک تر یا روستاها. افزایش جمعیت در سکونتگاه های روستایی، زمینه ساز ایجاد شهرهای اولیه شد. 42-مهم ترین نقش شهرهای ایران را نام ببرید:1- نقش زیارتگاهی مانند شهرهای مقدس مشهد و قم که به دلیل وجود زیارتگاه ها مورد توجه زائران است.2-نقش دانشگاهی مانند شهرهای تهران و تبریز به دلیل اقامت دانشجویان از سراسر کشور. 7-نقش کشاورزی در اقتصاد کشور را بنویسید: تأمین مواد غذایی سالم، خودکفایی، ایجاد اشتغال و بهره مندی صحیح از مواهب الهی مانند آب و خاک.

دریاچهای با مواد مغذی نه چندان کم که از نظر گیاهی و جانوری نسبتاً بارور است. آنها نیز موجوداتی هستند که در آب دریاچه زندگی میکنند. 3- رودهایی که از کوهستان های بلند سرچشمه می گیرند دائمی هستند و اگر در نواحی مرطوب قرار گیرند آب رودها بیشتر می شود . 1-در این شیوه زندگی، سکونت ویکجانشینی دائمی دیده نمی شود. غلیان دائمی آن باعث صافی و زلالی آب دریاچه شدهاست. «ما کمبود آب داریم. بنابراین هر انسان روزانه حجم زیادی آب مصرف میکند. 41-نقش هر سکونتگاه بر چه اساسی تعیین می شود؟ 9-کدام عوامل موجب گسترش سکونتگاه ها می شود؟

سکونتگاه محلی است از مجموعه مساکن که عوامل طبیعی و انسانی در شکل گیری آن نقش دارند. 37-کدام عوامل موجب افزایش جمعیت شهرنشین درکشورشده است؟ جمعیت زیاد سبب شده است خانه ها فشرده و محله ها پرتراکم شود. 22-با توجه به نقشه داده شده در کدام سمت ایران تعداد استان ها بیشتر است و چرا؟ با توجه به چگونگی پیدایش و کارکردهای مختلف خود. اما بسا مقصود این باشد که زیاده روی نکنند و هر کسی به اندازه حق خود از آن بردارد. روستاهای متمرکز تحت تأثیر پدیده های اطراف خود قرار دارند. 1- فضای باز اطراف روستاها، چشم اندازهای طبیعی زیبایی را برای روستاییان فراهم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید