فرات – دانشنامهی اسلامی

غربالگری سرطان روده بزرگ : یکی دیگر از احتمالات چنین نشانه هایی ابتلا به سرطان روده بزرگ است. تنها درصد کمی از سرطانهای روده بزرگ به ژن های ارثی مرتبط هستند. ۲۲ درصد طول رود دجله (۴۰۰ کیلومتر) در داخل خاک ترکیه قرار دارد و ۵۲ درصد (۲۴۰ میلیون متر مکعب) از آب ورودی به آن از منابع آبی ترکیه تأمین میشود. بهطوریکه تنها نیم درصد آب دریا در یکچهارم شمالی دریا قرار دارد و عمق آن بهطور میانگین کمتر از ۵ متر است. در دریاچه سد طالقان نیز میتوانید قایق بادی خود را استفاده کنید که در یکصد و بیست کیلومتری شمال غربی تهران قرار دارد، در این دریاچه نیز میتوان ماهیگیری کرد، ماهی های این دریاچه شامل کپور، ماهی سفید و قزل آلاست.

سد الغدیر ساوه بر روی رودخانه «قره چای» در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی این شهرستان در سال ۱۳۷۲ احداث شد که طول تاج آن ۲۶۵ و ارتفاع این سد هم ۱۲۸ متر است. باستناد منابع تاریخی، استان مرکزی در هزاره اول قبل ازمیلاد جزو ایالات ماد بزرگ بود که تمام قسمت مرکزی و غربی ایران را در بر می گرفت واز کانون های قدیم استقرار در فلات ایران به شمار می رفته است. آنچه هنوز ناشناخته است این است که چه چیز سبب ایجاد این تغییرات می شود. در آن زمان، شوروی سابق مسیر دو رودخانه مهم که به این دریاچه آبرسانی میکردند را برای استفاده از آنها در امور کشاورزی تغییر دادند.

مردم این شهر قبل از فتح اسلام زردشتی بوده اند و ۱۶ آتشکده داشته که مهم ترین آنها ” آتشکده وره” بوده است. در واقع از نظر جغرافیایی زمانی که این دو شعبه به یکدیگر می رسند، فرات به دجله نزدیک می شود، ولی مجدداً دجله که یکی دیگر از رودهای بسیار مهم کشور عراق است، به سمت جنوب شرقی کشیده شده و فرات نیز به سمت غرب مسیر خود را عوض می کند. عراق در بخش جنوبی خود، مرز آبی کوچکی با خلیج فارس دارد و دو رود مشهور دجله و فرات که سرآغاز تمدن های باستانی بین النهرین در طول تاریخ کهن این کشورند از شمال کشور به جنوب آن روان هستند و با پیوستن به رود کارون، اروندرود را تشکیل می دهند و به خلیج فارس می ریزند.

«احمد» صیاد میانسالی است که در گفتوگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: زندگی ما به تالاب گرهخورده و کاهش آب تالاب، افزایش رسوبات، آلودگی آب، کاهش بارندگی، رشد و گسترش زیاد سنبل آبی ازجمله مشکلاتی است که در تالاب انزلی مشاهده میشود. از آبی که راهش را در دل کوه و صخره باز کرده و با این کار، آب و هوای این منطقه را به کل عوض کرده تا گیاهانی که در این بخش رشد میکنند، همگی برای گذراندن یک تعطیلات به یادماندنی در بهترین ییلاق های اطراف تهران گزینه بسیار مناسبی هستند.

ماهیهای این رود حدود ده گونه می باشند که حدود 6 نوع آنها که در ذیل ذکر خواهد گردید نسبت به دیگر ماهیهای بومی این رود بزرگتر و دارای مقاومت بیشتری نسبت به سایر ماهیها هستند. دریاها از این نظر، که ما را به سایر نقاط جهان متصل می کنند، بسیار اهمیت دارند، به گونه ای که ما در جنوب کشوراز طریق دریای عمان با اقیانوس هند ارتباط داریم و در شمال، دریای خزر از طریق کانال راه ولگا -دن به دریای سیاه ارتباط پیدا کرده است.

گاهی اوقات، این امر منجر به پدیده های طبیعی عجیب و غریب می شود، مانند این امواج یخ زده که با صدای شبیه به شکستن شیشه در ساحل به طرز شگفت انگیزی به گوش می رسند! انگار محرومیت پرند حتی جرأت مبالغه را هم از مشاوران املاک این شهر گرفته و در اینجا خبری از غلوهای پایتخت برای خرید یا اجاره مسکن به گوش نمیرسد و همه حرفها حول آیندهای روشن میچرخند. میتوانید یک روز کامل را در این پارک سپری کنید چون همه جور امکاناتی را دارد.

صاحب حدودالعالم درباره اوضاع بازرگانی سمرقند مینویسد: «سمرقند، شهری بزرگ است و آبادان است با نعمتهای بسیار و جای بازرگانان همه جهان است ». فرمهای یخی غیرعادی که روی آن شکل میگیرد و همینطور تودههای برفی زیبا، شکافهای یخی و قندیلهای بسیار بزرگ و شگفتانگیز آن، تنها گوشهای از جذابیت های جواهر سیبری یعنی دریاچه بایکال در طول فصل زمستان است. در منطقه یازده تهران واقع شده است و مجهز به دریاچه مصنوعی می باشد که علاقه مندان زیادی جهت قایقرانی و ماهیگیری به این مکان مراجعه می کنند ولی قایق بادی را نمیتوان در این محل استفاده کرد ولی قایق های فایبر گلاسی در این مکان اجاره داده میشود.

اشاره کرد. رستوران ها و کافه های فراوانی در این مرکز خرید تاسیس شده است که با ارائه ی انواع مختلفی از غذاهای ایرانی و فرنگی در محیطی دلچسب و با چشم اندازی زیبا از دریاچه چیتگر از میهمانان و بازدیدکنندگان این مرکز تجاری پذیرایی می کنند. دم هر سال به طور مساوی بین دو کشور تقسیم می شود. دریاچه پارک ارم تهران در ۶ ماه اول سال از ۱۲ ظهر تا ۱۲ شب و برای ۶ ماه دوم سال از ۱۲ ظهر تا ۱۱ شب برای پاییز و از ۱۲ ظهر تا ۷ شب پذیرای شما عزیزان است.

در قرن اول اسلامی این منطقه به نام ایالت جبال یا قهستان تغییر نام داد، به طوری که جغرافیانویسان اسلامی این قرن، از آن به عنوان بخشی از بلاد پهلویان و به نام کوهستان یا قهستان (جبال) نام برده اند. یک ضعف بزرگ که اگر تقویتش نکنیم، خیلی زود تبعاتش بیش از آن چیزی خواهد شد که تصور میکنیم؛ آن هم در روزگاری که تغییر اقلیم و خشکسالی و کمبارشی بیسابقه هم دامنگیرمان شده است.

ش با عبور راه آهن سراسری از کنار آن، به اراک تغییر نام داد. درچند دهه اخیر با توسعه راه آهن و احداث کارخانجات مختلف، به مرور چهره منطقه عوض شد و بعد از تقسیمات جدید کشوری و ایجاد استان تهران و مرکزی، این استان به مرکزیت اراک به وجود آمد. این روند در دهه های بعدی نیز ادامه یافت، به طوری که امروزه شهر اراک به یکی از قطب های صنعتی ایران تبدیل شده است. آشتیان در شمال شرقی اراک ودردامنه ارتفاعات کوه های مرکزی استان واقع شده و از مناطق قدیمی است.

تقریبا در 25 کیلومتری شمال شرقی تهران واقع شده. این مکان را که تقریبا هر کسی که در تهران یا شهر های شمالی گذر کرده است، چند باری دیده است و نیازی به توضیح زیادی درباره استفاده قایق های بادی ندارد ولی بهر حال این منطقه نیز روی رود خانه کرج ساخته شده است، در قسمت های پشتی این سد که کم عمق تر است میتوانید از قایق های بادی استفاده کنید ولی در قسمت های نزدیک به پشت دیواره سد هرگز اجازه این کار را نخواهید داشت چرا که با روشن شدن توربین های سد برای شما مشکل بوجود خواهد آمد.

بیشترین گسترۀ این دریاچه از شمال به جنوب حدود 435 کم ، و از شرق به غرب بیش از 290 کم بود. در قسمت های مختلف دریاچه خزر میتوان از قایق بادی استفاده کرد، این دریاچه به دلیل بزرگی بیش از حد خود به عنوان دریای خزر معروف شده است، انواع ماهی ها در این دریاچه وجود دارد و ماهیگیری را بعنوان یکی از شغل های مردمانی که در نزدیکی این دریاچه زندگی میکنند کرده است، ماهی هایی که در اینجا دیده میشوند بیشتر سفید، آزاد و کپور است.

دیدگاهتان را بنویسید