ساحل گردی و ماهیگیری در قلب پایتخت

رودخانه ارس در سال ۱۸۱۳ میلادی در پی عهدنامه گلستان به عنوان مرز ایران و روسیه انتخاب و تمامی مناطق شمال این رود از ایران جدا و به خاک روسیه افزوده شد. این موزه خانه در دهه 1980 بازسازی شد و داستان خانواده کنت سرگئی و همسرش ماریا ولکونسکایا را هنگام تبعید در ایرکوتسک روایت میکند. این سد دوام نیاورد، و پس از چند بار ترمیم، در اواخر دهه نود رها شد. کمی بعد بهدلیل ماهیگیری و شکار فراوان، این ناحیه از نظر اقتصادی بسیار رونق گرفت و به یکی از مناطق مهم تجارت در روسیه تبدیل شد.

در این فصل یک لایه ضخیم از یخ روی آب دریاچه بایکال شکل میگیرد و قدیمیترین دریاچه جهان را به یک زمین بازی یخی جذاب تبدیل میکند. این دریاچه در سراسر سال زیباییهای خاص خودش را دارد، ولی در نیمه دوم سال و بخصوص در طول زمستان به یک شگفتی تمامعیار تبدیل میشود. یکی دیگر از دریاچه های فصلی ایران، دریاچه بختگان فارس است. تا 6 سال قبل برای بزنگان پروانه صید ماهی صادر می شد اما اکنون انبوه کرم های خاکی و لاروها جایگزین شیرماهی ها شده اند. دریاچه بایکال در جنوب روسیه یکی ازعمیق ترین و بزرگ ترین آب شیرین منبع ذخیره آب های سطحی می باشد که در بین استان بوریاتیا و استان ایر کوتسک واقع شده است و به دلیل شفاف و زلال بودن آب این دریاچه انواع متفاوتی از گیاهان و جانوران در آن زندگی می کنند.

گردشگاه میان کتل چشماندازی منحصربهفرد دارد که در آن گونههای نادر گوزن زرد ایرانی زیست میکند. رود ارس در طول تاریخ زمینه ساز تنش و نیز همکاری میان چندین کشور بوده است. دریاچه بایکال با 3.15 میلیون هکتار وسعت در جنوب شرقی سیبری واقع شده و قدیمیترین و عمیقترین (1700 متر) دریاچه در جهان است. فک بایکال تنها فک آب شیرین جهان است و دائماً در آب شیرین زندگی میکند. این دریاچه حاوی ۲۰٪ از کل ذخیره آب شیرین منجمد نشده در جهان بوده و گفته میشود که بزرگترین منبع آب شیرین جهان است. دریاچه بایکال با ۲۵ میلیون سال قدمت، به عنوان قدیمیترین دریاچه جهان شناخته میشود.

قدمت این دریاچه به ۲۵ تا ۳۰ میلیون سال پیش بازمیگردد و به همین دلیل عنوان قدیمیترین دریاچه جهان را به خودش اختصاص داده است. همچنین دریاچه بایکال با عمق ۱۷۰۰ متر عمیقترین دریاچه دنیا نیز بشمار میرود و از نظر حجم آب ذخیره شده در دریاچه، بزرگترین منبع آب شیرین جهان هم بشمار میرود. یکی از تفریحات جذاب و آرامشبخش که میتوانید در کنار دریاچه چیتگر آن را تجربه کنید، پرندهنگری یا تماشای پرندگان است.

مغرب در تابستان اصلا قابل سکونت نیست بخاطر آفتابی که مستقیما می زند توی اتاق و بی نهایت گرم می شود. در این میزگرد فقط یک سؤال پرسیده شده است؛ آیا طالبان برای عمل به قراردادی که از۵۰ سال پیش بین دو کشور امضا شده قابل اعتماد است؟ به طور کلی خزر باقی مانده دریای عظیمی به نام تتیس میباشد که از اقیانوس آرام به اقیانوس اطلس ادامه داشت بنابراین نوع آب و بستر دریایی آن متفاوت است.

اما بخش های زیادی هنوز دست نخورده باقی مانده است. از سوی دیگر داستانهای زیادی در رابطه با عمق این دریاچه وجود دارد و برخی معتقدند که فرازمینیها در عمق دریاچه وجود دارند. دانشمندان بر این باورند که اگر جریان همهی رودخانههای تغذیهکنندهی بایکال بهیکباره متوقف شود، رودخانهی آنگارا قبل از تخلیهی کامل دریاچه، برای ۴۰۰ سال جریان خواهد داشت. هر قسمت از دریاچه بایکال در فصل زمستان زیباییهای خاص خودش را دارد و در میان جزایر دریاچه با غارهای یخی زیبایشان و برآمدگی های یخی روی دریاچه، جاذبه های گردشگری زیادی وجود دارد که هرکدامشان از دیگری جذابتر هستند و در هر دقیقه باعث حیرت بیشتر گردشگران میشوند.

تمامی حقایقی که از دریاچهی بایکال ذکر شد و همین طور زیبایی طبیعی و خارقالعادهی آن باعث شده است که این دریاچه در میان جاذبههای منحصر بهفرد دنیا قرار بگیرد. دریاچه خزر یا دریای کاسپین در شمال ایران قرار دارد که مورد استفاده مشترک بین کشورهای روسیه، ایران، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان است. رود نیل از کشورهای اوگاندا، سودان و مصر و از شهرهای مهمی چون خرطوم، پایتخت سودان، و قاهره، پایتخت مصر، میگذرد و سرانجام به دریای مدیترانه میریزد. همچنین به نظر میرسد در افراد مبتلا به این بیماری، وراثت نقش مهمی داشته باشد.

دریاچهی بایکال به عنوان هفتمین دریاچهی بزرگ جهان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است. این دریاچه حاوی 20٪ از کل ذخیره آب شیرین منجمد نشده در جهان بوده و گفته میشود که بزرگترین منبع آب شیرین جهان است. گردشگرانی که با تور روسیه برای بازدید از دریاچه بایکال میروند، میتوانند لذت اسکی و دوچرخهسواری روی آبهای منجمد را در فصل زمستان تجربه کنند؛ در فصل تابستان و بهار نیز که یخهای دریاچه آب میشوند، کشتیهای تفریحی امکان گشتوگذار در دریاچه را برای گردشگران فراهم میکنند. از امکانات تفریحی و رفاهی این مجموعه میتوان به مسیر پیادهروی و فضای وسیع برای استراحت و ورزش پیرامون دریاچه اشاره کرد.

ازجمله آثار این کلیسا میتوان به برج ناقوس و اجاق دانیال اشاره کرد. در این منطقه ۱۷۰۰ گونه گیاهی و جانوری وجود دارد که در این میان میتوان به ماهیها و بسیاری از بیمهرگان نیز اشاره کرد. در تعیین مالکیت جزیرههای ارس میان هیئتهای مرزبندی ایران و شوروی مقرر شدهبود تا خط مرزی از میان رود ارس بگذرد و اگر در محلی چند شاخه از رود وجود داشتهباشد میانهٔ شاخهٔ عمدهتر خط مرزی شود. اگر خودرو شخصی دارید بهراحتی میتوانید خود را به یکی از ورودیهای این پارک برسانید و ماشین خود را در پارکینگ بزرگ آن بگذارید؛ یا میتوانید از اتوبوس و تاکسیهای خطی محدوده ارم سبز استفاده کنید.

شفاف ترین آب دنیا نیز متعلق به همین دریاچه است به طوی که اگر یک شیئ در پنجاه متری زیر آب باشد، قابل مشاهده است. در زمستان ها اما دما اصلا قابل تحمل نیست و برای سفر کردن به این منطقه در زمستان باید احتیاط کرد. اگرچه بسیاری معتقدند که دریاچه بایکال و مناطق اطراف آن غیرقابل دسترسی است، اما لیستویانکا یکی از مکانهای قابل دسترسی و دیدنی با آبهای شفاف و قلههای پوشیده از برف است. روسیه بزرگترین کشور دنیا با آب و هوای سرد دارای مناطق گردشگری و دیدنی زیادی است. این جانوران شامل تعداد زیادی از بیمهرگان، چندین گونه از ماهیها و فک آب شیرین میشوند.

در این دریاچه بیش از ۳۵۰۰ گونه گیاهی و جانوری زندگی میکنند و از این نظر نیز ارزش بسیار زیادی دارد. از عصر حجر، انسانهای زیادی در نزدیکی دریاچه زندگی میکردند و آب آن را نمادی از تقدس میدانستند؛ ولی مهاجرت اصلی بعد از کشف دریاچه توسط ایوانف روسی در قرن هفتم اتفاق افتاد. تاکنون هیچ شناگری نتوانسته است کل این دریاچه را شنا کند؛ زیرا میانگین دمای آب حدود ۱۰ درجهی سانتیگراد است.

حتماً همراه خود اسپریهای ضد کنه داشته باشید زیرا گزش کنه باعث تب شدید و بیماری میشود. ماههای تابستانی در طول شبها سرد و ساکت است بنابراین جدا از لباسهای تابستانی، حتماً لباس گرم همراه داشته باشید. لذت آبتنی کردن در یک دریاچه، بعد از یک روز گرم را بهخاطر بیاورید. ما بین استان ایرکوتسک و جمهوری بوریاتیا دریاچه ای با بزرگترین منبع آب شیرین دنیا وجود دارد که در ادامه قصد داریم تا به تشریح ویژگیهای این دریاچه، یعنی دریاچه بایکال بپردازیم. دریاچه بایکال بزرگترین دریاچه آب شیرین در جهان است که حاوی 22 تا 23 درصد از آبهای سطحی تازه جهان است.با عمق حداکثر 1642 متر که به همین عنوان عمیق ترین دریاچه جهان است که علاوه بر این ها قدیمی ترین دریاچه نیز لقب دارد زیرا عمر ان به25-30 میلیون سال پیش میرسد و بزرگترین دریاچه ای است که درسطح جهانی به معروفیت رسیده ئمردم ان را میشناسند.

در بایکال طیف وسیعی از گزینههای اقامتی در دسترس است و میتوانید هتلهای کوچک یا استراحتگاههای لوکس رزرو کنید که مشرف به دریاچه هستند و خدمات فوق العاده ای ارائه میدهند. کشور ایران به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و زمین شناختی فلات ایران از تعداد و تنوع بسیار بالای اکوسیستم های تالابی برخوردار است به طوری که از ۳۹ محیط تالابی تعریف نشده به جز یک مورد ، مابقی در ایران یافت می شود .

حکومت بریتانیا بر شبه قاره هند طی سالهای ۱۸۵۸ تا ۱۹۴۷گفته می شود. زمانی­که روانکاو مجبور شد از اسکایپ بهره بگیرد، چونکه بیمار در طی تعطیلاتی طولانی درخواست جلسه کرده بود. براساس این قرارداد در هر ثانیه ۲۲ مترمکعب آب به ایران تعلق گرفت، سپس ۴ مترمکعب دیگر به آن اضافه شد تا بر این اساس سالانه ۸۲۰ میلیون مترمکعب آب هیرمند وارد خاک ایران شود. از زمانهای بسیار قدیم، دریاچه وسیع بایکال بسیار مرموز شناخته میشد، اما در سالهای پایانی دوران اتحاد جماهیر شوروی به ادعای برخی، ردی از بیگانگان و بشقاب پرندهها در این منطقه کشف شد.

در این دریاچه فک آب شیرین نیز زندگی میکند و احتمالا این فکها از زمانهای بسیار قدیم از قطب شمال به این منطقه رسیدهاند. خبرها از واگذاری مدیریت دریاچه بزنگان به بخش خصوصی میگویند (خبرگزاری برنا، دیماه 1397). نمیدانیم این کار انجام گرفته است، یا نه. قابلذکر است که از سال ۱۹۶۰ تا سال ۲۰۰۰ میلادی، آبی که برای کشاورزی مصرف میشد به دو برابر رسید و خطر نابودی دریاچه سرعت بیشتری به خود گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید