دریاچه ارواح نوشهر؛ دریاچه ای زیبا و مرموز

از زماني كه دولت شوروی انحراف مسیر رودخانه های آمودریا و سیردریا(سيحون و جيحون) به صحرای قرهقوم (به منظور کشاورزی) را آغاز کرد، دریاچه آرال به تدريج آب رفت. تنقیه باریم ممکن است پولیپها و سرطان را مشخص کند؛ ولی به اندازه کولونوسکوپی حساسیت ندارد. به طور کلی توصیه می شود که غربالگری سرطان روده در سن 50 سالگی شروع شود. چاله غربی به نام حوض سلطان و چاله شرقی به نام حوض مرهاست که بهوسیله یک آبراهه به هم وصل میشوند.

عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیر با اشاره به وضعیت دریاچه ارومیه در ایران، توضیح داد: وسعت دریاچه ارومیه یک دهم دریاچه آرال و حجم آب آن پنج درصد آرال است، ضمن آنکه در اطراف دریاچه ارومیه پوشیده از کوه است، ولی در اطراف دریاچه آرال پوشیده از دشت است. نگه دارید دریا لازم است به خاطر آن است به خانه بسیاری از ماهی است. این رود از آناتولی به ایران جاری شده و بعد از آن به سمت جمهوری آذربایجان می رود و نهایتا به دریای خزر می پیوندد. این مقاله تلاش دارد با رویکرد توصیفی- تحلیلی به بررسی مهمترین علل ایجاد این بحران زیست محیطی پرداخته و پیامدهای مختلف اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی و اکولوژیکی آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد.

زائده ای است انگشتی یا کرمی شکل که از انتها بن بست بوده و از طرف دیگر به سکوم وصل و مرتبط می باشد. در حوزه “ارال” که رو به خشکی نهادن این دریاچه به جنبه حیاتی بودن آب چهره ای جدی تری داده است، “سیر دریا” یک نعمت و شاید اگر خشک شدن “ارال” ادامه یابد ، تنها پنجره هر چند کوچک امید باشد که می توان از آن به زندگی در این منطقه نگاه کرد . آلودگی هوا باعث شده است تا بیماری های تغذیه ای و تنفسی گسترش داشته و بازدهی محصول حتی در کشاورزی توسط شوری مازاد کاهش یافته باشد، با این حال در برخی از زمینه ها ی مشابه با آب برداشتی، همچنان آبیاری صورت می پذیرد.

این مناطق از بکرترین و دستنخوردهترین بخشهای استان مازندران هستند که توجه گردشگران را در سالهای اخیر به خود جلب کردهاند. کولون عرضی: زیر معده قرار دارد و کاملا از پرده صفاق پوشیده شده و متحرک است و به واسطه بند مخصوص خود که دو قشر پرده صفاق باشد، به سطح خلفی شکم متصل میشود. ساخت و ساز سیستمهای آبیاری برای منحرف کردن آب این دو رودخانه در اصل در دهه ۱۹۴۰ میلادی آغاز شده بود. این رود قابل کشتیرانی است و بهترین زمان برای کشتیرانی در آن از ماه آذر تا تیر میباشد. اگر توموری در انتهای راست روده وجود داشته باشد، مدفوعی که سفت تر شده است زمان بسیار دشواری برای دفع شدن از بدن خواهد داشت.

در عین حال گزارش شده است که آب و هوای محلی، با داغتر شدن تابستان های خشک و سردتر شدن زمستان ها طولانی تغییر کرده است. نکته 6 – هر چه مخروط افکنه ها در قسمت های پایین ترو پست تری تشکیل شده باشند ، چون ذرات تشکیل دهنده آنها مسیر بیشتری را طی کرده اند و برخوردهای بیشتری را داشته اند ، کوچکتر خواهند بود . این رود از دریاچه آیتاسکا سرچشمه می گیرد، و پایین شهر نیو اورلئان در خلیج مکزیک سرریز می شود.

رسیدن هر قطره آب یعنی ادامه زندگی اما دراین بین ظاهراً کسی با نظر مردم سه استان شمالی که زندگیشان در ارتباط مستقیم با دریا و جنگل است ندارد اما آنها صدای مخالفتشان را بلند کردهاند و می گویند اجازه نخواهند داد این اتتقال صورت بگیرد. در سابق این رود به خزر میریخته و مغولان گاهِ جنگ (هنگام نبرد) با خوارزمشاه مجرای آن بگردانیدند به درياچه آرال. کیفیت یخ زدگی آن به این ترتیب است که وقتی برودت هوا زیاد می شود لایۀ یخ کلفتی سطح آن را فرامی گیرد به طوری که جیحون به یک پارچه یخ تبدیل می شود.

دریاچه آرال را به واژهنامهٔ آزاد یا برندواژه اضافه کنید. آبنمای موزیکال دبی در دریاچه مصنوعی برج خلیفه، واقع در بلوار شیخ محمد بن راشد قرار دارد. تالاب ارواح که به آن دریاچه ارواح یا دریاچه ممرز هم میگویند در ۱۲ کیلومتری شهر نوشهر (یکی از شهرهای استان مازندران)، نزدیک به روستای صلاح الدینکا و ۵ کیلومتری شمال روستای چلندر واقع شده است. براساس طرح هاي انتقال اب شوروي سابق، سالانه ١١میلیارد مترمکعب از آب رودخانه آمودریا به وسیله کانال قره قوم به آرال انتقال داده میشد که فقط ٥٠ درصد آن به دریاچه میرسید.

دریاچه آرال یا دریاچه خوارزم (به قزاقی: Арал Теңізі، به ازبکی: Orol Dengizi) یک دریاچهٔ آب شور در آسیای میانه میان قره قالپاقستان در کشور ازبکستان در جنوب و قزاقستان در شمال بود. یونانیان و رومیان از سدۀ 7ق م تا سدۀ 4م دریای ازوف را به نام قوم ساکن آن ناحیه که مئوت نام داشتند مئوتیس میخواندند (دایرهالمعارف بزرگ شوروی، چ 2، 27/162). نه تنها در مآخذ کهن، بلکه در منابع متأخر و نوشتههای کنونی شوروی نیز این دریاچه را دریای آرال مینامند (همان، 2/159). در مآخذ چینی متعلق به سدۀ 2ق م و پس از آن ضمن بحث از منطقۀ اطراف دریاچۀ آرال از آن با عنوان دریای شمالی و گاه دریای غربی یاد شده است.

این دریاچه در مآخذ روسی اولینبار در «نقشۀ بزرگ» اوایل سدۀ 11ق/17م با نام دریای آبی آمده است و در آن به خطا این دریاچه به دریای خزر متصل گشته است. در زبان ارمنی کپوتان (Կապուտան ծով) نام این دریاچه است. در ساحل دریاچه ارواح نیز درختان شکسته با ریشههای بیرون زده از خاک دیده میشوند. برای اقامت در اطراف دریاچه ارواح میتوانید چند گزینه را بررسی کنید. 15 آب دریاچه آرال در اثر تغییرات حاصله در سیستم آبیاری منطقه و مصرف فزایندهء آب آمودریا و سیردریا در کانالهای آبیاری برای توسعه تولید پنبه از دههء 1960 تاکنون،حدود 40% در سطح و 66%در حجم کاهش یافته است.

همه اینها اثرات جانبی تغییرات آب و هوایی است. در نتيجه اجراي طرح هاي آب رساني در شوروي سابق ضمن آن که بخش وسیعی از اراضی بایر کشورهای آسیای مرکزی را آباد کرد و بر میزان بازده تولید افزود، اثرات مخرب زیست محیطی بسیاری به وجود آورد و به معضلی برای منطقه تبدیل شد؛ تا جایی که آرال، چهارمین دریاچه بزرگ جهان بیش از ٨٠ درصد حجم خود را از دست داد و به همین دلیل بندرهایش خشک و صیادان این بندرها بیکار شدند و زمینهای پنبه به دلیل تغییرات محیطی خشک شد.

بعدها ترکان این منطقه را اوست اورت یا اوست یورت نامیدند. این در حالی است که کشور ایران، در این منطقه هیچگونه برنامه عملی در خصوص برداشت نفت و گاز تدوین نکردهاست و تنها به مطالعه و نقشهبرداری اکتفا کردهاست که دلیل آن را میتوان در اتکای ایران به منابع عظیم و قابل اتکای نفت و گاز موجود در خلیج فارس عنوان کرد. عوامل مختلفی در بروز این بحران زیست محیطی نقش داشته اند. پیشتر شاهد بودیم که بحران آب منبع درگیری بین جوامع کوچک در مرز قرقیزستان و تاجیکستان هم بوده است. دریاچه ارومیه دارای ۱۰۲جزیره کوچک و بزرگ میباشد که جزیره کبودان یا قویون داغی بزرگترین جزیره دریاچه با ۳ / ۲ کیلومترمربع وسعت تنها جزیرهای است که در آن آب شیرین یافت میشود.

در سال ۲۰۰۹ دریاچه جنوب شرقی کاملا خشک شد و از آن تنها یک خاطره باقی ماند. شیمی درمانی ممکن است برای بیماران مرحله I یا II سرطان روده، لازم نباشد.، اما یک گزینه درمانی رایج برای بیماران مرحله III یا IV می باشد. کلانتری، حفر بزرگترین کانال آبی و احداث بلندترین سد خاکی دنیا را از دیگر معضلات ایجادشده برای دریاچه آرال نام برد و اظهار کرد: با اقدامات صورت گرفته هر چند که رشد اقتصادی منطقه، افزایش و جمعیت آن ازدیاد یافت، ولی موجب شد تا این دریاچه تحت تنشهای زیستی و خشک شدن حوضههای آبریز آن، خشک شود.

خلیل ساعی افزود: حفظ سلامت مردم در طرح های احیای دریاچه از اولویت های مهم دولت تدبیر و امید است و از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم با تاکید شخص رئیس جمهوری، اقدامات مهمی در این ارتباط انجام گرفته است. مطابق برخی برآوردها هنوز حدود ۹۰ درصد دریاچه ارومیه خشک است و اقدامهای دولت یازدهم حداکثر در جهت تثبیت وضعیت کنونی و جلوگیری از خشکی کامل این دریاچه بوده است. بجز مطالبی که بدرالدین رومی بازرگان و ابنفضلاللّه عُمَری آوردهاند، مؤلف کتاب یابُرنامه نیز به این نکته اشارهای دارد.

وی در 138ق م به منظور یافتن متحدانی بر ضدّ هونها از سوی امپراتور چین به سرزمینهای غربی اعزام شد، ولی هونها او را دستگیر کردند. او به کمک دو معمار ایرانی به نام حاج عباسعلی معمارباشی و مراد تبریزی ساخت این موزه را در سال ۱۳۱۲ آغاز کردند. 6 – پیامبر اسلام ص چند سال و چه کسانی را به صورت پنهانی به دین اسلام دعوت کردند؟ به گزارش «انرژی امروز» دریاچه آرال زمانی یکی از ۴ دریاچه بزرگ جهان به شمار میرفت. صرفه جویی در حوض که ممکن است، اما نیاز به تلاش مشترک کشورهای که مربوط به بدن آب داده می شود، و همچنین کمک های سراسر جهان.

این رود به طور تاریخی در حدود یا سرحد سرزمین باستانی ايران قرار داشته و در آثار اساطیری نیز مرز ایران و توران به شمار میرود. متوکلوپرامید، به صورت قرص یا آمپول، عضلههای مورد استفاده در زمان استفراغ را شل میکند و در این بین جذب مایعات و مواد غذایی توسط دستگاه گوارش را نیز تسریع میکند. پنبه هنوز یک بخش حیاتی از درآمد بیشتر دولتهای فعلی آسیای مرکزی، به خصوص ازبکستان است؛ همانطور که میدانیم پنبه به آب زیادی نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید