جاهای دیدنی شیراز: نقشه، عکس و آدرس دیدنی های شیراز

شهر شیراز و غروب خورشید در پشت کوه دراک و در پس زمینه آن، بسیار رویایی به نظر می رسد که این منظره از اغلب نقاط همچون دانشگاه، هتل های مرتفع یا با خرید بلیط هواپیما از پشت پنجره آن قابل رصد است. بیشک یکی از بهترین فصلها برای مسافرت به این شهر از نظر زیبایی و جذابیت، فصل بهار است. یک حوض بزرگ و کاشی کاری شده در این محوطه قرار دارد که اطرافش را درختان خوش رنگ و بوی نارنج احاطه کرده و به زیبایی محیط افزوده است.

عطر و بوی درختان نارنج فضای دلنشینی در سرای مشیر شیراز به وجود آورده است. معماری حرم بسیار زیبا و چشم نواز است و دارای گچ بری و آینه کاری ها با نورهایی از گوشه و کنار این حرم است. از دیگر باغهای زیبا و جاهای دیدنی شیراز در تابستان، باغ عفیف آباد است که در سال ۱۲۴۰ ساخته شده است. یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز که باید از آن بازدید کنید، باغ تخت است که باغ قراچه نیز نامیده میشود.

این آتشکدۀ مهم با نام آتشکدۀ ورهرام یزد شناخته میشود. وجود نقشههای باستانی بر روی کوه در این منطقه باعث شده که به عنوان یکی از مهمترین جاهای دیدنی شیراز شناخته شود. سد درودزن به عنوان قدیمی ترین سد خاکی خاورمیانه شناخته میشود و همین باعث شده که این مکان یکی از جاهای دیدنی شیراز به شمار رود. آن چه باعث شهرت و جذابیت باغ خلیلی شده، درختان کهنسال و کمیاب هستند که در باغ وجود دارند. بین سالهای ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۷ در شیراز جشن هنر شیراز برگزار میشد که در زمان خود یکی از بزرگترین رویدادهای فرهنگی در جهان بود.

آیین نخلگردانی در یزد به منظور بزرگداشت روزهای تاسوعا و عاشورا برگزار میشود و یک آیین تاریخی و اسلامی به شمار میرود. جاده شماره ۶۷ به یاسوج منتهی میشود و گذرگاه شهرهای غربی کشور است. یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز، باغ جهان نما است. موزه هنر مشکین فام شیراز از دوره قاجار به جا مانده و یکی از جاهای دیدنی شیراز است. از امتیازات ویژه موزه هنر مشکین فام نیز میتوان به ترکیب هنر و معماری و همچنین تاریخ و مدرنیته اشاره کرد. در موزه هنر مشکین فام آثار هنرمندان معاصر شیرازی، سنگ کندها و خوشنویسیها به نمایش گذاشته شدهاند.

از آثار بسیار باشکوه موزه هفت تنان میتوان به آثار خوشنویسی حکاکی شده به روی سنگها که شامل کتیبههایی با خط کوفی و نستعلیق هستند، اشاره کرد. حدود ۱۴۰ نوع گوهر و سنگهای قیمتی جذاب و چشم نواز در موزه سنگ و گوهر دریای نور نگهداری میشوند. موزه سنگ و گوهر دریای نور از موزههای تازه تأسیس شیراز است و در سال ۱۳۹۰ بنا شده است. مقبره مقدس شاه چراغ، آرامگاه دو تن از برادران امام رضا (ع)، امام هشتم شیعیان است و یکی از محبوبترین مکانهای زیارتی و گردشگری شیراز به حساب میآید. یکی از جذابترین جاهای دیدنی شیراز، آرامگاه باباکوهی است که در سمت چپ دروازه قرآن و کوه صبوری شیراز قرار دارد.

موزه هفت تنان یکی از موزههای شیراز است که نزدیکی دروازه قرآن قرار دارد و توجه چندانی به آن نمیشود. موزه پارس یکی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز است و مقبره کریم خان زند نیز در همین مکان قرار دارد. یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز ارگ کریم خان است که در قرن هجدهم میلادی توسط بنیان گذار سلسله زندیه، کریم خان زند بنا نهاده شد. معماری درون ارگ کریم خان از معماری بیرونش عجیبتر و جالبتر است. بنای چهارگوش ارگ کریم خان در چهار گوشهاش چهار برج استوانهای دارد که در گذشته از آنها به عنوان زندان استفاده میشده است.

علاوه بر شیرینیهای دلبرانه، خوراکیهای مفید و مقوی دیگری که اتفاقاً آنها هم شیرین هستند عبارتند از ارده و حلوا ارده. اگر از طرفداران اقامت در اقامتگاههای بومگردی هستید، دهها اقامت بومگردی مختلف در شهر شیراز یا در روستاهای اطراف آن قرار دارد که میتوانید با اقامت در آنها، تجربه یک شب اقامت به دور از هیاهوی شهری را تجربه کنید. در ادامه یک موزه از دوره زندیه وجود دارد که میتوانید از آن هم بازدید کنید. موزه پارس در مرکز شیراز و باغ نظر واقع شده و یکی از نمونههای بارز و زیبای معماری دوره زندیه است.

از آنجایی که معماری این بنا را فرد خبره و زبردستی به نام محمد حسن معمار از معماران سرشناس آن زمان بر عهده داشت این مسجد از نظر معماری بنا در زمرهی بناهای ارزشمند تاریخی آن زمان برشمرده میشود. همچنین در این مجتمع تجاری به بیش از ۷۰ نوع واحد تجاری فعال دسترسی خواهید داشت که انواع کیف و کفش و پوشاک زنانه و مردانه می فروشند. در پارک ملی «بمو»، تعداد این حیوان را حدود ده قلاده، تخمین زدهاند.

باغ جنت یا همان پارک جنت، یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز است که در دل شهر شیراز واقع شده و قدمتش به دوران قاجار مربوط است. این شهربازی در میان یکی از پارک های وسیع ایران قرار گرفته که در سال ۱۳۹۲ پروژه مربوط به ساخت آن آغاز شده است. در شیراز نیز یکی از قدیمیترین بازارها، بازار وکیل است. این بازار سرای مشیر یا همان بازار گلشن نام دارد و بیشک یکی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز است. مجموعه عفیف آباد شیراز شامل باغ بزرگی است که منظرههای بینظیر با هارمونی درختان نارنج، نخلها و بوتههای گل دارد و یکی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز است.

باغ ایلخانی: یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی شیراز بوده و قدمت آن به دوره قاجار بر می گردد. همچنین ارزان ترین نرخ بلیط هواپیما شیراز به تهران را از مجموعه متنوع پرواز چارتر شیراز به تهران بخرید. آرامگاه شاه چراغ یکی از محبوب ترین و زیباترین عبادتگاههای شیراز است و در ایام خاص مذهبی شور و صفای خاصی دارد. گردشگران زیادی برای زیارت آرامگاه باباکوهی از این منطقه بازدید میکنند. برای دسترسی به آن میتوانید به چهارراه پارامونت در شیراز بروید.

اگر شغل آزاد دارید و بیمه درمانی پایه ای هم ندارید میتوانید هر ۳ بیمه تکمیلی انفرادی (بیمه تکمیلی انفرادی سامان، بیمه تکمیلی تعاون، بیمه تکمیلی انفرادی SOS) را بدون نیاز به داشتن دفترچه درمانی خریداری نمایید و از همه پوشش های بیمه های تکمیلی استفاده نمایید. در این مجموعه از فروشگاههای مختلف گرفته تا هایپرمارکت، خانه بازی کودکان، سالن بیلیارد، سالن سینما، رستوران، کافی شاپ، بوفه های مختلف و در مجموع همه امکانات تفریحی و رفاهی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید