تخم نطفه دار مرغ ابریشمی گلد ( طلایی) – آخرین بروزرسانی قیمت آبان ماه 1399

گاو شیری ماده گاوی است که به خاطر شیردهی زیاد جهت تولید فراوردههای لبنی پرورش میدهند. فهمیدیم که گاوی را نکشتهاند، ولی چرا؟ متریت تأثیر منفی بر عملکرد تولید مثلی داشته و خسارت هنگفتی را به دامداران تحمیل می کند. علاوه بر هزینه دارو و خدمات دامپزشکی، کاهش میزان تولید شیر و تداوم شیردهی، کاهش راندمان تولید مثلی، حذف زود هنگام، افزایش هزینه های جایگزینی و نیروی کار، متریت موجب کاهش میزان رفاه و آسایش دام می شود. بیماری رحمی است که طی 21 روز اول زایش اتفاق می افتد، که از نشانه های این عارضه، تب، خروج مایع لزج بد بو به رنگ قرمز مایل به قهوه ای از فرج گاو می باشد.

دلیل این تفاوت به میزان ماده خشک مصرفی بر می گردد. زمین مورد نیاز طرح بالغ بر بیست و پنج هکتار میباشد، که از این مقدار چهار هزار متر مربع به احداث گاوداری و مابقی به کشت علوفه اختصاص مییابد. ابتدا گوساله مهار میشود به این صورت که گوش راست گوساله را از پهلو با دست راست گرفته و با دست چپ دهان گوساله را طوری که چهار انگشت وشصت داخل دهان گوساله باشد بعد از آن سر گوساله را به سمت بالا و راست می چرخانیم تا گوساله به پهلو به زمین بیفتد بعد از آن سر گوساله را به سمت بالا آورده و روی سینه اش قرار میدهیم بعد از آن فردی دیگر پاهای گوساله را به صورت ضربدری روی هم قرار داده و آنها را با طناب محکم میبندد.

این مسوول با اشاره به اینکه این طرح در مرحله نخست برای ۳۵ نفر اشتغال مستقیم ایجاد میکند، خاطرنشان کرد: مجتمع گاو شیری دهنگ چهار هزار و ۵۰۰ تن شیر در سال و ۷۰ تن گوشت در سال را تولید میکند. جلال اصلاحی روز چهارشنبه در بازدید از مجتمع گاو شیری دهنگ افزود: مجتمع گاو شیری دهنگ با ظرفیت هزار و ۵۰۰ راس گاو بوده که در نخستین مرحله با ٥٠٠ راس راه اندازی و بهره برداری میشود.

وی مجری طرح پرورش گاو شیری را تعاونی دامپروری پیشتاز دهنگ سیتک اعلام داشت و افزود: پروانه احداث این تعاونی هزار و ۳۰۰ راس مولد که در مرحله نخست ۵۰۰ راس مولد بوده و پروانه بهره برداری فاز اول ۵۰۰ راس مولدو ۲۰۰ راس پرواری می باشد. و پایه تولیدات لبنی شیر است شیر حاوی ترکیبات غذایی بسیار غنی از جمله کلسیم ، چربی بدون کلسترول ، ویتامین ها ، علی الخصوص ویتامین D و مواد پروتئینی می باشد.بطوریکه به تنهایی میتواند غذای کاملی برای انسان محسوب گردد ، غذایی که مصرف آن برای همه گروههای سنی و جنسی لازم و ضروری است.

جفت ماندگی از جمله عوامل مؤثر بر وقوع متریت و اندومتریت و تب شیر محسوب می شود. دامپزشک مزرعه مسئول تشخیص بیماری در بازدیدهای متداول مربوط به سلامت گله محسوب می شود. جفت ماندگی یکی از ناهنجاری های تولیدمثلی رایج پس از زایش در گاو شیری محسوب می شود که در دوره انتقال اتفاق می افتد. مهم ترین فاکتور موثر بر وقوع متریت، جفت ماندگی محسوب می شود، همچنین دو فاکتور میزان ماده خشک مصرفی و سیستم ایمنی نیز طی چند روز اول پس از زایمان خطر ابتلا را تحت شعاع قرار می دهند. از مهم ترین علل تفاوت قیمت دام می توان به نوع نژاد ، وزن دام ، قیمت نهاده های دامی ، استان توزیع دام ، فصول مختلف و همچنین نوسانات قیمت ارز اشاره کرد .

بنابراین بیماری های عفونی رحمی باعث کاهش عملکرد تولیدمثلی شده و خطر حذف را به مقدار قابل ملاحظه ای افزایش می دهند. ولی برخی نیز گزارش کردند که تأثیر معنی داری بر روی تولید شیر دوره نداشته است این تفاوت ممکن است تا حدودی به وسیله شکم های مختلف زایش قابل توضیح باشد. جابجایی شیردان سبب کاهش اشتها و به تبع آن کاهش معنی دار سطح تولید شیر می شود و در نتیجه عدم درمان سریع و پیشگیری نرخ حذف و از طرفی هزینه های مرتبط با درمان و دامپزشکی را در سطح گله افزایش می دهد.

عوامل متعددی بر میزان وقوع این ناهنجاری موثر می باشند که تا کنون به برخی از این عوامل که تأثیر معنی داری داشته اند، اشاره شده است که عبارتند از: میزان دوقلوزایی، سخت زایی، متریت، جفت ماندگی، شکم زایش، کتوز و سطح نشاسته تغذیه می باشد. در صورتی که در گاوهای شکم اول سالم و متریتی تفاوت معنی داری در میزان ماده خوراکی مصرفی وجود نداشت. از این رو به دلیل کاهش مصرف خوراک در گاوهای متریتی سطح انرژی دریافتی در طول دوره بیماری کاهش یافته و میزان تولید شیر را تحت تأثیر قرار می دهد.

آگاو وقتی زیر زمین خاک می شود شپش ها در مرکز گیاه تخم می گذارد که منجر به فروپاشی آن شود. در بعضی از نقاط جهان در حدود ۱۰۰۰ میلادی علاوه بر گاو از نیروی اسب نیز برای کشیدن خیش های چرخ داری استفاده کردند که به تیغه ای برای ایجاد شیار، تیغه ای برای ایجاد دیواره های شیار و یک خاک برگردتان برای زیر و رو کردن خاک مجهز بود. در مورد تاثیر متریت بر میزان تولید شیر در پژوهش های پیشین اختلاف نظرهایی مشاهده می شود. در پژوهش های پیشین نشان داده شد که فاکتورهایی مثل سخت زایی، جفت ماندگی، دوقلوزایی و مرده زایی خطر ابتلا به متریت را به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهند.

جوجه های به دنیا آمده نیز کاملا سیاه خواهند بود و رفتاری همانند سایر جوجه مرغ ها از خود بروز خواهند داد، جوجه ها در فاصله زمانی 5 الی 6 به سن بلوغ می رسند و می توانند تولید مثل کنند. اما زمانی که مرغ برهما کرچ شود، بسیار برای هچ شدن تخم ها، پشتکار داشته و قاطعانه، کارش را انجام میدهد. اما خالص ترین نژاد آن در شهر لار پرورش داده می شود. به گفته وی، این نژاد در ایران به صورت محدود به صورت خالص وارد شده اما اسپرم این نژاد به صورت گسترده وارد و برای ۲ رگ گیری در مناطق مختلف استفاده میشود.

جمعیت جهان که در آغاز قرن پیش حدود دو میلیارد نفر تخمین زده میشد به بیش از شش میلیارد نفر در آغاز سده جدید افزایش یافته و پیش بینی میشود که تا سال 2020 این رقم از مرز هشت میلیارد نفر عبور کند، یعنی در طول فقط دو دهه ، جمعیتی بالغ بر کل جمعیت جهان در آغاز قرن بیستم به جمع نفوس جهان افزوده خواهد شد. این بیماری به دلیل اینکه طی سه هفته اول پس از زایش (دوره انتقال) اتفاق می افتد علاوه بر یک ناهنجاری تولیدمثلی جزء بیماری های متابولیکی قرار می گیرد. بنابراین وزن گوسفنده زنده قیمت آن را تعیین می کند.

در نتیجه بهتر است آن را به همراه چند قطره لیموترش یا کمی لیموترش خشک مصرف کنند. رئیس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از صفاتی که این روزها در پرورش دام سنگین و دام مدنظر قرار میگیرد، میزان کیفیت پروتئین و چربی شیر و تولید گوشت است که هلشتاین نسبت به برخی نژادها از جمله سیمنتال در رده پایینتری قرار دارد، در نتیجه اخیراً چند گله اصیل از گاو سیمنتال را نیز برای پرورش از اتریش وارد کردهایم. وی بیان داشت: سیمنتال نژادی ۲ منظوره با تولید بالای شیر و گوشت بوده که به شکل گستردهای در اروپا و جهان پرورش داده میشود.

سوال میشود که قیمت گوسفنده زنده چه قیمت است.شما در نظر بگیرید مثلا میخواهید یک ماشین خریداری کنید برید بنگاه بپرسید قیمت ماشین چقدر است میپرسد چه مدل ماشینی دقیقا همین مثال برای گوسفند هم صدق میکند. این نژاد در نوع ریشدار و بدون ریش یافت میشود و تفاوتهای واضحی بین این دو جنس نر و ماده وجود دارد. درهر صورت باید بین مقادیر زیاد مواد دانه ای(نشاسته)با قابلیت هضم بالا و قابلیت تخمیر سریع برای تامین انرژی با علوفه فیبری به منظور نگهداری عملكرد شكمبه و سنتز چربی شیر تعادل برقرار باشد. در صورت کمبود تاخیر در بلوغ جنسی ، سقط ، جنین مرده یا ضعیف ، جفت ماندگی و متریت اتفاق می افتد .

فاکتورهای زیادی بر میزان وقوع جفت ماندگی در سطح گله موثر می باشند که عبارتند از: مرده زایی، چندقلوزایی، سخت زایی، سقط ، فصل زایش، طول دوره آبستنی و شرایط تغذیه ای. میانگین نرخ وقوع جفت ماندگی در ایالات متحده آمریکا 8/7 درصد گزارش شده است. از این رو، بهبود در روش های عملی کنترل و بازبینی سلامت گله بسیار ضروری است. آیین مهر شکل خاصی از آیین مزدیسنی تحت تأثیر دین های دیگر آسیای مقدّم است. ولی هنوز مدت کوتاهی از اجابت مسئول آنها نمیگذشت که مجدداً ایراد دیگری بر دین جدید وارد میکردند و معجزه دیگری از او میخواستند.

همچنین در گزارش منتشر شده دیگری نشان داده شده که زخم كف و خط سفید در یك دوره شیرواری به ترتیب سبب افت 574 و 369 كیلوگرم شیر شده است. اصلاحی ادامه داد: تولید بالای شیر تا حد ۱۲ هزار لیتر در ۳۰۵ روز و درصد بالای چربی تا ۴.۸ درصد و پروتئین تا ۳.۸ درصد از ویژگیهای دیگر این نژاد میباشد. سطوح بالای قند موجود در آن در نشخوارکنندگان می تواند باعث بروز اسیدوز گردد.

به راحتی می توان از این حیوان در هر آب و هوایی نگه داری نمود. در اسیدوز شکمبه ای حاد می توان به وسیله محرومیت غذایی ۲۴-۱۲ ساعته و بعد اجازه دسترسی به همان جیره غذایی که حیوان قبلاً دریافت می کرده بر این امر غلبه کرد. متریت روز های باز را 13 تا 28 و به طور میانگین 18 روز افزایش می دهد. در مطالعه ای نشان داده شد که متریت بر حذف دام از گله و بروز بیماری های متابولیکی نظیر کتوز تاثیر گذاشته و بخت ابتلا به آن را 1/7 برابر بیشتر می کند. اصلاحی در خصوص میزان سرمایه گذاری برای این طرح ادامه داد: ۶۰ میلیارد ریال تسهیلات بانک کشاورزی و ۷۰ میلیارد ریال آورده اعضا میزان سرمایه گذاری برای این طرح می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید