انواع گاو آهن – شرکت کشاورزی و دامپروری سرافراز هزارمسجد

در این فایل، پلان گاوداری توسط مهندسین تلماتو طراحی شده است. حالت ایده آل، انجام آزمایشهای آب چهار بار در سال است تا به این ترتیب اطلاعات فصلی برای چاه / رود مورد استفاده در مزرعه گاوداری تولید شود. بستر گاو باید در اصطبل های نیم باز مرتب خشک نگاه داشته شده و بخصوص در زمستان که بارندگی و رطوبت و سرما زیادتر است نهایت دقت در این مورد به عمل آید.

گاوهای شیری بخصوص در فصل زمستان از نظر رشد سم و کج و معوج شدن آن ناراحت شده و علاوه بر اینکه در راه رفتن ناراحتی احساس میکنند تولید شیر روزانه آنها نیز بطور قابل توجهی پایین می آید . تغذیه و مدیریت مطلوب ارتباط تنگاتنگی با این پارامترهای ذکر شده دارد که میتواند با بالا رفتن کیفیت و کمیت باعث بهبود نقایص گردد. این گیاه دارویی درد گلو را تسکین میدهد و به از بین رفتن خلط گلو کمک میکند. در گاوهای بالغ، تعداد ۱۵-۲۰ در ۱۰۰ میلی لیتر می تواند باعث اسهال شود و گاوها ممکن است از بین می روند.

معمولاً نتایج پس از شمارش و به عنوان تعداد میکروب در هر ۱۰۰ میلی لیتر آب گزارش می شود. گوساله نوزاد در مقابل بیماری ها بخصوص عوامل اسهال و ذات الریه فوق العاده حساس بوده و تلفات در هفته های اول در اثر کم توجهی فوق العاده ممکن است زیاد باشد. زیرا گوساله در اثر فشار حاصله در تنگنای عنق رحم در موقع زایمان کم طاقت شاده و استراحت در بستر گرم و هوای معتدل برای حفاظت نوزاد ضرورت کامل دارد.

در موقع صدور پروانه بهره برداری، پروانه تأسیس از متقاضی پس گرفته باطل و در پرونده نگهداری می شود. این روز یکی از بزرگترین روزها برای ایرانیان بوده که هر ساله از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. این نژاد جزو پرنده های زینتی محسوب می شود و از توسط پادشاهان ترکیه پرورش داده میشد، یکی دیگر از خواص این نژاد از مرغ و خروس ها ، دارا بودن پر در سر خود است یعنی به جای تاج و ریش گوشتی ، در این ناحیه کرک و پر وجود دارد.

گل گاو زبان یکی از این گیاهان پر خاصیت و بسیار مفید در طب سنتی است که مصرف آن میتواند از جهات بسیار مختلفی مفید باشد. گاهی در لارهای مسن وزن به 6 کیلو هم میرسد مرغ و خروس لاری در 7 ماهگی به بلوغ جنسی کامل میرسند و مرغ لاری با توجه به شرایط تغذیه و مکان مناسب نگهداری بین 70تا 90عدد تخم می گذارد.. از نظر علمی ثابت شده است که گاوهای پرشیر که روزی نیم کیلو کره از شیر آنها به دست می آید احتیاج بیشتری به غذای کنسانتره دارند.

بعلاوه گاو شیری بطور طبیعی نیم قسمت جیره غذائی خود را صرف نیروی نگهدارنده بدن و نیم قسمت دیگر را صرف نیروی فزاینده شیر و چربی میکند و اگر احیاناً جیره گاو به سه چهارم تقلیل داده شود برای نیروی نگهدارنده دو سوم از سه چهارم را مصرف خواهد کرد و اگر جیره روزانه به نصف کاهش یابد تمام آنرا برای نیروی نگاهدارنده مصرف کرده و هیچ سهمی برای نیروی فزاینده شیر مصرف نمی شود و همانطوری که قبلاً گفته شد گاو تا مدتی از ذخیره بدن استفاده کرده و بعداً رکورد شیر حتی با غذای کافی نیز پایین می آید.

گاهی با تلاقی دو نوع تاج مانند مرغ با تاج سه پر و خروس با تاج بادامی، تاجی به وجود می آید که ویژگی هر دو تاج را دارد. از مزیتهای این تاج زیبایی، سفتی و غیرقابل دسترس بودن آن برای خروس حریف در جنگ می باشد. گاو بطور متوسط در تابستان در حدود 82-72 لیتر و در زمستان در حدود 32-42 لیتر به آب نیاز دارد. سالیانه بین ۶۰ تا ۸۰ عدد (حدود ۱۸درصد) با وزن متوسط هر تخم مرغ ۵۰گرم میباشد. رنگ خروس های این نژاد ابرش یا قرمز و رنگ مرغهای آن شکری میباشد.

از لحاظ رنگ چشم دو نوع چشم سفید و قرمز خیلی دیده می شود. زیرا درجه حرارت بستر در زمستان سرد در حدود 37-36 درجه باقی می ماند. در تمام مواقع در آبشخور آب تازه که خیلی سرد یا گرم نباشد، همواره باید در دسترس گاو قرار گیرد. بستر گاو در اصطبل های باز بخصوص در فصل زمستان باید با پوشش تازه و خشک و نرمی از کاه و کمی آهک پوشیده شود به طوریکه در موقع استراحت سینه و شکم و پستان گاو از سرما مصون بماند. کارگران مسئول باید بخصوص گاوهای کم خوراک را مراقبت کرده و جا برای آنها ایجاد کنند .

ولی باید توجه داشت گاوهای سنگین وزن و کم شیر بهتر است هر چه زودتر از گله اخراج شوند زیرا غذای لازم برای نگهداری آنها به مراتب زیادتر از گاوهای کم وزن و پرشیر می باشد. علوفه گاو در دو وعده صب و عصر (60 درصد عصر ) و کنسانتره هم در دو وعده بطور منظم خورانیده شود و اگر شیر دوشی سه مرتبه انجام می گیرد، بهتر است غذا در سه وعده توزیع شود . فواصل شیردوشی هم باید منظم باشد. به این ترتیب محل ایستادن گاو در زمان شیردوشی به اندازه ای سیش بینی شده که آلودگی و پراکندگی فضولات حیوان به حداقل برسد.

شیر به عنوان مایع گرانبها و ارزشمند از بدو تولد بشر ذائقه او را شیرین نموده است و با تامین پروتئین ویتامینه D نقش مهمی در سلامت و رشد و توسعه ابناء بشر داشته است. دامداری از مشاغلی است که رو به صنعتی شدن نهاده است، در واقع در مسیر روی به یک صنعت مدرنی تبدیل شده است که به تأمین پروتئین و انرژی مورد نیاز بشر نقش عمده ای در خانوار ایفا می نماید. ۲-زمین: حداقل مساحت زمین مورد نیاز برای احداث مجتمع کشتارگاهی باید سه برابر مساحت زیربنای ساختمانهای آن باشد.

به گزارش پایگاه خبری فصل نو ، ارسلان غمگین در مراسم افتتاح مجتمع گاومیشداری و پرورش ماهی گرمابی شرکت تعاونی کارون صابرین اهواز، اظهار داشت: عملیات احداث این پروژه از سال ۹۵ آغاز و اکنون پس از گذشت ۴ سال افتتاح شد. افغانی و ایرانی که در اصطلاح عشقبازهای افغان به کلنگی معروف است که بیشتر در نواحی شرقی ایران یافت میشود و به رنگهای ابرش با چشمان زاغ و فیروزه ایی ویا سفید وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید