اسفند 93 – پرورش گاو

سطح درآمد یک واحد گاوداری بستگی به میزان تولید و هزینههای آن دارد که از این میان خوراک مصرفی با حدود 60-65 درصد بیشترین نسبت هزینهها را به خود اختصاص میدهد. خوب است بدانید که قد حیوان اثری در شیردهی آن ندارد. معمولا هر گاو به ازای هر کیلو شیر ۵-۲ برابر علوفه مصرف می کند گاوداری مانند هر سازمانی نیازمند اداره و مدیریت صحیح است هیچ کس نمی تواند با اتکای به سرمایه ی خود در کار گاوداری موفق شود بدون آنکه اصول مدیریت را رعایت کند. مدیران موفق واحد های تولید دامی با عجین نمودن هنر و تجربه ی گذشتگان با علوم پیشرفته ی تغذیه ای امروزی ٬آمیزه ای جالب توجهی را تحت عنوان مدیریت تغذیه ای به وجود آورده اند که با کاربرد علمی این برنامه ها در مزارع دامپروری و با سود آورنمودن این بخش تولیدی برای سرمایه گذاران این واحد ها ٬ زمینه ی مطمئنی در رابطه با تضمین اقتصادی فعالیتشان فراهم می آورند .

تعریف و تامین احتیاجات غذایی گاو در دوره انتقال به طور گسترده ای سلامتی، تولید و در کل ماندگاری گاو را تحت تاثیر قرار می دهد. هر کیلوگرم افزایش شیر در این دوره ٬ 200 کیلوگرم شیر بیشتر در کل دوره ی شیر دهی را در پی خواهد داشت . به این ترتیب، با خرید دام خوب و پرمحصول هم تولید خوبی خواهید داشت و هم دام های نامطلوب و کم محصول خود را کم کم با دامهای پرمحصول ، عوض کرده و نژاد گاوهای خود را اصلاح می کنید. هدف اصلی از پرورش مرغ ابریشمی کوپال، استفاده از آن در مصارف زینتی است ولی به این نکته نیز باید توجه داشت که مرغ ابریشمی بانتام جزو نژادهای زینتی است و مرغ ابریشمی استاندارد در گوشت دهی و تخمگذاری نیز عملکرد خوبی دارد و نادیده گرفتن این ویژگیها عادلانه نیست.

6- گاوها علاقه خاصی به استفاده از علوفه های تازه و آب دار دارند ٬ در صورت در دسترس و ارزان بودن در تغذیه ی آن را به کار ببرید . در این مرحله مدیریت گاوداری٬ گاوهای مورد نظر را از لحاظ وضعیت بدنی بررسی نموده و در صورت برخورد با موارد غیر عادی نظیر رشد بی رویه گاوها و یا لاغری بیش از حد آنها درصدد اصلاح جیره بر آیید .

عنوان درشت خایه مالی القاب بزرگ بی کمالی . مارکوپولو درگزارشهای سف راول خود این مرغ و خروسها را سیلکی نامید و که چگونه این ماکیان مثل جوجه های سیاه بوده و بی شباهت به گربه نیز نبودند و بهترین تخم مرغ ها را می گذاشتند. مدیریت تغذیه ای دوره خشکی وضعیت متابولیکی گاو را در شیردهی بعدی تحت تاثیر قرار می دهد چرا که بیشتر گاوهای شیری از ذخایر بدنی خود در ابتدایی دوره شیردهی استفاده می کنند. گفته می شود که بازدهی مصرف انرژی برای بافت سازی ٬به هنگام شیر دهی بیشتر از دوره ی خشک است ٬ از این رو باید کوشش کرد که کاهش وزن گاو در هفته های پایانی شیر دهی جبران گردد .

مقدار مصرف روزانه آن برای بزرگسالان ۲ تا ۳ برگ است. می­پذیرد. نظر به اینکه عادی­ترین شکل این بیماری فرم مزمن آن است، متأسفانه در کشور ما به­صورت جدی مورد توجه قرار نمی­گیرد، در حالی که خسارات اقتصادی آن قابل توجه است. اختلاف گودی آبراهههای دو طرف و عقب، به این دلیل است که گاو ترجیح میدهد هنگام وارد شدن به آبشخور، به درون آبراهه قدم گذارد و از روی آن نگذرد. گاو شیر ده کمبود انرژی دریافتی برای تولید شیر را از اندوخته های بدن تامین کرده و در این دوره ٬از وزن آن کاسته می شود ٬ دوران بحرانی تغذیه ی گاوهای شیر ده از زمان زایش تا اوج شیر دهی است .

مقاومت به انسولین به صورت وضعیتی که جهت ایجاد پاسخ نرمال به مقادیر بیشتری از انسولین لازم است. در صورت تمایل و نیاز می توانید این فایل ارزشمند و مفید را از فروشگاه سایت یوفایل خریداری و دانلود نمایید. در این دوره گاو مرحله حساس پیک (peak) با حداکثر تولید را سپری کرده و واکنش های حیوان به حالت عادی برگشته و می تواند در صورت برخورداری از جیره ی متوازن ٬توانایی های تولیدی خویش را بروز دهد .

در این کلاس دانشجویان و فارغ التحصیلان علوم دامی و دامپزشکی، کارشناسان دامپروری و دامپروران می توانند جیره نویسی گاو شیری را بصورت کاملا کاربردی با نرم افزار جیره نویسی فارسی شرکت دامیران یاد بگیرند. 8- آب تمیز ٬ سالم و گوارا به صورتی دائمی در اختیار گاوها قرار دهید . کلید موفقیت در این امر تمیز کردن نورگیر سقف است. براق ،موهای براق و تمیز ،گوش برجسته و سیخ ،پوزه صاف و مرطوب و لب های گشاده دارد.

ب: تصادفی ٬ این روش غیر قابل کنترل و بستگی به احتمالات دارد که احتمال ضرر و زیان نیز هست . مصرف کلسیم باید به کمتر از 100 گرم در روز محدود شود و هم زمان فسفر کافی در اختیار گاو ها قرار گیرد ( 35 تا 40 گرم فسفر در روز برای نژادهای بزرگ) ٬کلسیم بیشتر ٬ به ویژه اگر جیره از نظر فسفر کمبود داشته باشد ٬ احتمال بروز تب شیر را افزایش خواهد داد . اگر علوفه کمبود سلنیوم دارد ٬ باید روزانه 3 تا 5 میلی گرم سلنیوم به علوفه اضافه کرد . قیمت گوساله و گاو زنده برای هر روز از سوی نهادهای ناظر و مربوط به این موضوع اعلام می گردد، که گاها به دلیل افزایش تقاضا و کمبود در بازار، با نوساناتی همراه خواهد بود.

دام های نژاد بومی یا آمیخته شامل تلیسه آبستن و گاو شیری، گوساله نر و ماده (3-9 ماهه و 9-15 ماهه) و گاو نر تخمی، که در واحد های پرورشی واجد شرایط نگهداری می شود. پس از زایش ٬ تولید شیر به سرعت افزایش می یابد و در 6 تا 8 هفته به بیشترین مقدار می رسد اما مصرف غذا نسبت به نیازهای تولید ٬افزایش نمی یابد به گونه ای که بیشترین مقدار مصرف ماده ی خشک 12 تا 15 هفته پس از زایش خواهد بود از این رو بیشترین ماده گاوهای شیرده برای 8 تا 10 هفته در حالت تعادل منفی انرژی خواهند بود .

فن آوری های جدید، اطلاعات جدید: صنعت دامپروری همواره در حال تغییر است و مدیران موفق همیشه با آخرین تحقیقات و فن آوری ها خود را به روز می سازند. لذا تهیه جیره های مناسبی که بتواند در عین افزایش تولید دام، هزینه تمام شده کمتری هم داشته باشد همیشه مد نظر بوده است. 3- جهت مصرف حداکثر میزان خوراک اختصاصی ٬ خوش خوراکی جیره مد نظر بوده و برای این منظور از اقلام خوراکی متنوع و با کیفیت خوب استفاده نمایید . 14- جهت اطمینان از میزان کافی خوراک مصرفی در جیره ٬ حد اطمینان را مد نظر بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید