اتلاف مواد خوراکی وکاهش آن در مزارع گاو شیری – مدیریت دامداری آریا

سومین همایش ملی گاومیش ایران، اهواز. از این رو می توان گفت که بزرگ ترین گونه گاومیش در کل جهان نیز به کشور هند تعلق دارد. لنگش، وجود موادغذایی در مدفوع، گیجی به همراه خوابآلودگی و موارد دیگر در هنگام اسیدوز رخ میدهد که میتوان به عنوان علائمی از اسیدوز در تشخیص آن استفاده نمود و در اینجا به دو روش که عنوان روشهای تشخیصی و کنترل در پیشرفت اسیدوز شکمبه است میپردازیم. با روشهای مختلف میتوان وقوع اسیدوز را تشخیص داد. بیشتر احتمال وقوع اسیدوز تحت حاد در زمان زایمان و 5 ماه بعد از آن است و احتمال وقوع آن در خارج از این دوره بسیار پائین است.

تخمین زده میشود که گاوها بیشتر از ۳ کیلوگرم بافر (مثل بیکربنات سدیم) در هر روز تولید میکند. این محصولات همچنین کوفاکتورهایی مثل ویتامینهای گروه B، آنزیمها و ایزواسیدیهایی را فراهم میکنند که میتوانند رشد باکتریهای شکمبه را بیشتر تحریک کنند. همه این مسائل دست به دست هم داده تا اینکه تولید مثل را به یکی از مشکلات بغرنج در صنعت گاو شیر تبدیل کند. از طرفی کاهش فیبر جیره سبب کاهش فرآیند نشخوار و مدت زمان جویدن میگردد و ترشح بافرهای بزاقی را به شکمبه کاهش و سبب ایجاد اسیدوز شکمبهای میگردد.

از طرفی علوفه نیز سبب ماندگاری غذا در شکمبه میگردد که نتیجه آن افزایش فرآیند نشخوار، افزایش مدت زمان جویدن، افزایش بافرهای بزاقی و حفظ سلامتی شکمبه است. سوک این گاوآهن قوطی 4 خیش از فولاد ضد سایش ماهیچه دار ساخته شده است. زمان خارج شدن گاو شیری از وضعیت توازن منفی انرژی و برگشت به وضعیت مثبت بستگی زیادی دارد به اینکه عملکرد شکمبه او در زمان زایمان چگونه بوده است. 2- در طول سال از برنامه تغذیهای که اقتصادی و بالانس شده باشد و بتواند نیازهای حیوان را برآورده نماید استفاده کنید.

9- شرایط محیطی مناسب مخصوصاً در فصول تابستان و زمستان را برای گاوها فراهم کنید. وقتی شرایط فیزیولوژیکی شکمبه مناسب نباشد و pH شکمبه پایین باشد مقداری از غذا همراه با مدفوع دفع میگردد و میزان استفاده و کارایی غذای مصرفی پایین میآید و هزینه گزافی را به دامدار تحمیل میکند. وقتی فعالیت باکتریهای موثر بر روی جیره به علت بهم خوردن شرایط فیزیولوژیکی شکمبه کاهش یابد و عدهای از آنها به علت کاهش pH ازبین بروند اجزای جیره گاهاً بدون اینکه مورد فرآیند تخمیر قرار گیرند از شکمبه عبور میکنند و در مدفوع دیده میشوند.

از طرف دیگر به علت بهم خوردن شرایط فیزیولوژیکی شکمبه این پروتئینهای میکروبی حالت سمیت پیدا کرده و خود آنها سبب صدمه به حیوان میگردند. وقتی میزان فیبر یا علوفه جیره پایین میآید یا زمانیکه بر اثر آسیاب کردن زیاد قطعات علوفه یا دیگر اجزا جیره پایینتر از حد معمول میآید نرخ عبور آنها افزایش یافته و مدت زمان فعالیت باکتریها و فرآیند نشخوار پایین میآید و در نتیجه مدت زمان جویدن نیز در هنگام اسیدوز کاهش پیدا میکند. اسیدوز شکمبهای نیمه حاد (SARA) به عنوان دورهای از کاهش pH شکمبهای در حدود 5.5 – 5 که بین حاد و مزمن قرار دارد عنوان میشود.

گاو فیبر را از شکمبه به دهان میآورد و میجود تا بزاق تولید کند. گاوهای هولستاین، از کشور هلند به سایر مناطق دنیا صادر شدند. 8- آب آشامیدنی تمییز، سالم و گوارا به صورت دائمی در اختیار گاوها قرار دهید. در هنگام وقوع اسیدوز نرخ عبور افزایش یافته و همچنین برای دفع اسید مازاد در شکمبه آب زیادی دفع میگردد. کاهش اندازه ذرات علوفه در نتیجه آسیاب کردن آنها ایجاد شده که با کاهش اندازه قطعات علوفهها عملاً عبور روی آنها از شکمبه افزایش مییابد و باکتریهای شکمبه فرصت کافی برای انجام فرآیند تخمیری روی آنها نداشته و در نتیجه فرآیند نشخوار و مدت زمان جویدن کاهش مییابد و این سبب سوق دادن حیوان به سمت اسیدوز میشود.

علیهذا توصیه می شود در گاوداری ها مخصوصاً گاوداری های بزرگ یک نفر کارگر ورزیده برای مراقبت سم ها اختصاص داده شده و با سم تراش و پنس های مربوط قبل از اینکه دراز شدن سم به مراحل خطرناک برسد، سم ها را تراش داده و اگر در کف سم میخ یا ریگ و یا عفونت وجود دارد با نظر دکتر دامپزشک به مداوای آن مشغول شود. به طور مثال، نشاسته موجود در جو از نوع اول و نشاسته موجود در ذرت از نوع دوم می باشد. اسیدوز متابولیکی (اسیدوز حاد) وقتی اتفاق میافتد که pH شکمبه به حد پایینتر از 5.2 میرسد و خون گاو اسیدی شود مانند میکروبهای شکمبه، سلولهای بدن گاو نیز در محیط اسیدی خوب کار نمیکنند.

به همین دلیل مقداری از این کربوهیدراتها از طریق مدفوع دفع شده و به همراه مدفوع و ادرار اسیدی سبب اسیدی شدن بستر و آسیب رساندن به سم گاو میگردد. در هر صورت گاوآهن دو طرفه بهتر از یکطرفه است. در طی فرآیند روغن کشی دو مشکل اساسی وجود دارد که منجر به کاهش کیفیت کنجاله تولیدی برای مصرف در تغذیه گاو شیری می شود: اولاً ماشین آلات این کارخانجات قدیمی است و از تکنولوژی های مدرن در این صنعت استفاده نمی شود. گوشت گوسفند رومانف از بقیه نژاد ها لذیذتر می باشد. نکته ای که شاید لازم باشد در رابطه با آن توضیحاتی ارائه دهیم مربوط به قیمت گوسفنده زنده عید قربان می باشد که نسبت به سایر روزهای سال ممکن است متفاوت باشد.

بیماری های عفونی شامل: بروسلوز، تب برفکی، شاربن، شاربن علامتی، پاستورلوز، لپتوسپیروز، هاری، تیلریوز، سل، یون، تب نزله ای بدخیم، سالمونلوز، اکتینومایکوز، اکتینوباسیلوز. همانطور که می دانید امروزه افراد سودجو در معابر خیابان های تهران و همچنین سایر استان ها و میادین به صورت واسطه ای به نوعی دلال اقدام به فروش انواع دامها می کند که پیشنهاد می کنیم به هیچ وجه از چنین افرادی خرید خود را انجام ندهید زیرا این گونه از دلالان به عبارتی سودجویان با ارائه نرخ های بالا و یا پایین نسبت به قیمت روز گوسفند زنده 98 اقدام به جذب مشتری و در نهایت با روش های کلاهبرداری از مشتریان هزینههای اضافی دریافت می کنند.لازم به ذکر است بسیاری از گوسفندان این گونه فروشندگان غیر بهداشتی و بیشتر مبتلا به انواع بیماری ها می باشند بنابر این در خرید خود توجه داشته باشد و سعی کنید از مراکز معتبر دام موردنیاز خود را خرید کنید.

کیفیت مناسب گوشت و ارزان ترین قیمت گوسفند زنده به همراه خریدی لذت بخش را با ما تجربه کنید. سعی کنید کودکتان را تا حد ممکن آرام نگه دارید. به طوری که در برخی فصول سال، بار میکروبی آنها به قدری بالا است که امکان استفاده در پائین ترین سطح ممکن در جیره امکان پذیر نمی باشد و کارخانجات، این مادهٔ خوراکی ارزشمند را به عنوان کود گیاهی به فروش می رسانند. پژوهش های اخیر نشان داده اند که ممکن است فرصت هایی برای کاهش راهبردی سطوح پروتئین جیره و حفظ تولید شیر و ترکیبات شیر وجود داشته باشد.

طبق گزارش مرکز آمار ایران (۱۳۸۰) تعداد گاوهای بومی ایران حدود ۱/۶ میلیون رأس است. این تابعیت برای جمعیت گاوهای نر نیز مثبت، اما بالاتر (026/0) از کل جمعیت و جمعیت گاوهای ماده بود. 3- جهت مصرف حداکثر میزان خوراک اختصاصی، خوشخوراکی جیره مد نظر بوده و برای این منظور از اقلام خوراکی متنوع با کیفیت خوب استفاده نمایید. 14- جهت اطمینان از میزان کافی خوراک مصرفی، در جیره حد اطمینان (Allowance) را مد نظر گیرید. تا اینجای مطلب مزایای خرید گوسفند زنده را یادآور شدیم که در صورتی که شما عزیزان قصد خرید گوسفند زنده را داشته باشید بتوانید خرید خود را از لایو شیپ انجام دهید.

عدم بالانس مناسب بین علوفه و کنسانتره، در صورتی که کنسانتره زیاد باشد سبب ایجاد اسیدوزیس میگردد و افزایش مقدار علوفه در جیره نیز در تامین انرژی مورد نیاز دام اختلالاتی ایجاد میکند. در اسیدوز شکمبهای حاد یک مقدار زیادی از کربوهیدرات سریعالتخمیر سبب کاهش سریع و بدون جبران pH شکمبه میشود. فیبر همچنین حرکت محتویات شکمبه را تحریک میکند تا جذب اسید از شکمبه را افزایش یابد. در اسیدوز تحت حاد تجمع اسیدلاکتیک در مایع شکمبه گاوهای شیری موثر نیست اگرچه زنجیره زودگذر از افزایش لاکتات تا mm20 هم میتوان دید.

شناسائی محصول PCR: محصولات PCR با استفاده از الکتروفورز و جداسازی روی ژل آگارز 1%، با بکارگیری یک دستگاه ترانس لومیناتورUV و رنگ­آمیزی با اتیدیوم بروماید، سپس تصویربرداری مورد ارزیابی قرار گرفتند. 10. سلامت مغز : محققان دانشگاه کانزاس دریافتهاند افراد سالمندی که محصولات لبنی بیشتری مصرف میکنند، مقدار گلوتاتیون (ترکیب پروتئینی کوچک) بیشتری در مغز دارند. جیره باید دارای مقدار متناسبی از کنسانتره و علوفه باشد تا با شرایطی که از بالانس آنها ایجاد میشود از وقوع اسیدوز در شکمبه جلوگیری کند. کنسانتره دارای مقادیر زیادی کربوهیدرات قابل هضم است و همانطور که گفته شد میزان زیاد آن سبب تولید مقدار زیاد اسیدلاکتیک و اسیدپروپیونیک میشود که نتیجهً آن کاهش pH و صدمه زدن به فلور شکمبه است.

در اسیدوز شکمبهای حاد میتوان به وسیله محرومیت غذایی ۲۴-۱۲ ساعته و بعد اجازه دسترسی به همان جیره غذایی که حیوان قبلاً دریافت میکرده است بر این امر غلبه کرد. در صورت عدم برقراری تراز عرضی، عمق کار حتی برای یک خیش نیز در نقاط مختلف یکسان نیست و کف شیار ناهموار و به شکل پله های مورب است (شكل ۵). همچنین به علت بالا رفتن سمیت شکمبه و عدم آروغ مناسب و کافی و حالت کف مانند در شکمبه، اسهال ایجاد میشود.

این همه قانون تصویب نشده و مشکلات خاص و مهم وجود دارد که ضرورت دارد مجلس به آن رسیدگی نماید، آن وقت نمایندگان مردم به جای بررسی این موارد وقت پارلمان را اینگونه هدر می دهند و حتی تهدید به برهم زدن نظم هم می کنند. می توان گفت که گاو های هلشتاین 90 درصد گاو های مزارع را در ایالات متحده تشکیل می دهند. واژه های گفتاری فال ، رمل ، جادو در این بیت : دلداده ء فال و رمل وجادو.

دیدگاهتان را بنویسید